Autor je profesorom a bývalým prezidentom Harvardovej univerzity. Bol ministrom financií od roku 1999 do 2001 a ekonomickým poradcom prezidenta Baracka Obamu v rokoch 2009 a 2010.
Marec roka 2015 možno bude pamätným ako bod, keď Spojené štáty prišli o svoju úlohu bankára a ručiteľa globálneho ekonomického systému.
Je fakt, že už predtým USA zažívali mnohé obdobia frustrácie a mnohokrát nebolo možné ich správanie nazvať rozumným – ako keď v roku 1971 Nixonov šok ukončil konvertibilitu dolára oproti zlatu.
No nespomeniem si na žiadnu udalosť porovnateľnú s kombináciou čínskeho úsilia založiť novú veľkú inštitúciu a neschopnosťou Spojených štátov presvedčiť desiatky svojich tradičných spojencov, počínajúc Veľkou Britániou, aby sa na nej nezúčastnili.
Zlyhanie
Toto zlyhanie stratégie a taktiky už hrozilo dlho a malo by viesť k úplnému prehodnoteniu amerického postoja k globálnej ekonomike. Keďže hospodárska veľkosť Číny súperí s americkou a nové trhy tvoria aspoň polovicu celosvetovej produkcie, architektúra globálnej ekonomiky potrebuje zásadnú úpravu.
Prevažne pre odpor pravice stoja USA osamotene vo svete, keďže neschvaľujú reformy Medzinárodného menového fondu (MMF), ktoré Washington v roku 2009 sám vyžadoval.