Autor je holandský veľvyslanec.
Nový zákon o hospodárení s odpadmi, ktorý nedávno schválila slovenská Národná rada, vstúpi do platnosti 1. januára 2016.
Podľa Eurostatu patrí Slovensko k štátom Európskej únie s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na obyvateľa (v roku 2013 to bolo asi 322 kg odpadu na osobu).
No krajina aj tak každoročne produkuje v priemere 10 miliónov ton odpadu. Z toho sa približne 40 percent opätovne využije v priemyselných procesoch, no takmer 50 percent celkového množstva skončí na skládke.
Neregulované skládky
Bohužiaľ, veľa týchto skládok je neregulovaných (2500 je ich napoly alebo celkom nelegálnych). Počet nelegálnych skládok teraz aj vďaka prijatému zákonu nepochybne klesne. Skládky majú vo všeobecnosti negatívny vplyv na prostredie. Pokles jednoducho vysypaného odpadu je teda nepochybne pozitívny faktor.
Sú však potrebné aj ďalšie pozitívne kroky. Vezmime si napríklad Holandsko. Holanďania berú odpadové hospodárstvo nielen ako účinný spôsob pomoci životnému prostrediu, ale aj ako príležitosť zarobiť si. V 80. rokoch sa Holandsko ocitlo v podobnej situácii ako dnešné Slovensko – odpad jednoducho vznikal a ocital sa na skládkach.