Autorka je publicistka
Blízky východ v takej podobe, v akej sme ho doteraz poznali, je v rozklade. Hranice umelo vytvorených štátov ako Libanon, Irak a Sýria sa rozpadávajú a niektorí dlhoroční úhlavní nepriatelia vytvárajú nové spojenectvá. Islamský štát za sebou zanecháva totálnu spúšť, tisícročné mestá mení na prach a svojím barbarstvom obracia ľuďom žalúdky.
Sféra vplyvu najmocnejších štátov sveta v tejto oblasti slabne každým dňom a staré priateľstvá blednú pod váhou nových záujmov. Blízky východ vstúpil do novej éry, ktorú charakterizuje návrat k pôvodnému kmeňovému a sektárskemu rozdeleniu.
Stáročia pestovaná oddanosť, či už k šiitskej, alebo sunnitskej forme islamu prekonala posledných sto rokov, keď sa niekoľko európskych krajín snažilo vnútiť blízkovýchodnému regiónu definície národov a štátov.
Dvaja titani, ktorých bývalé koloniálne mocnosti na začiatku 20. storočia prikovali ku skale, už pretrhli všetky reťaze a teraz ich chytá amok.
Predzvesť zmien
Jedným z prvých signálov, že starý poriadok na Blízkom východe stojí pred veľkými zmenami, bola ochota Spojených štátov amerických akceptovať pád svojho dlhoročného spojenca, bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka a uznať Moslimské bratstvo za nového lídra v krajine.
Ešte predtým, než si Barack Obama stihol vycibriť oslavnú rétoriku, vládu v Egypte prebral ďalší muž z armády, generál Abdal Fatah al-Sísí.