Autor je expert kybernetickej politiky
V súčasnosti dochádza k obratu v oblasti kybernetickej politiky Spojených štátov. Je to dané najmä technologickým pokrokom vo výpočtovej technike. Umožňuje totiž dosledovať páchateľov počítačovej kriminality dôslednejšie aj v zahraničí.
Doteraz po kybernetických útokoch stáli štáty neraz bezradne pred zložitosťou dosledovania a lokalizovania identity páchateľov-hackerov.
Nakoniec to bol kybernetický útok na spoločnosť Sony Pictures v januári 2015, ktorý vyprovokoval predstaviteľov vlády USA, aby vypracovali novú kybernetickú politiku proti ilegálnym útokom hackerov či hackerských skupín zo zahraničia.
Ako informoval The Washington Post, v jej rámci prezident Barack Obama podpísal 1. apríla 2015 vykonávaciu smernicu k novému kybernetickému sankčnému programu USA.
Tá administrácii umožní penalizovať aj jednotlivcov za spáchanie deštruktívnych útokov či za komerčnú špionáž zo zahraničia páchanú v kybernetickom priestore.
Sankcie ako modelový príklad
Vykonávacia smernica sa opiera o americký zákon z roku 1977 s názvom The International Emergency Economic Powers Act.
Zákon bližšie definuje kategóriu „núdzového stavu“ vrátane hrozby, ktorá vychádza zo zahraničia, ako aj finančné sankcie postihujúce páchateľov takýchto útokov.