Autorka je publicistka.
Vojny a rôzne konflikty, 23 320 padlých vojakov a obetí terorizmu, to všetko písalo 67-ročnú históriu Izraela. V deň osláv výročia nezávislosti si mnohí Izraelčania kladú otázku, či zmeny, ktorými Blízky východ prechádza, posunú Izrael k budúcnosti bez vojen alebo krajinu zatlačia ešte hlbšie do konfliktov.
Ako sa oslavuje výročie
Oslavy nezávislosti Izraela sú typickým príkladom miestnej reality. Začínajú sa spomienkovým dňom na počesť padlých vojakov a obetí terorizmu.
Sirény oznamujúce dve minúty ticha večer uvrhnú celú krajinu do žiaľu, ktorý pretrváva nasledujúci deň až do večera (podľa izraelského kalendára nový deň sa začína západom slnka, ktorý signalizuje koniec predošlého dňa), keď sa bolesť nad stratou blízkych razom premení na oslavy.
Nie je náhoda, že najsmutnejší a najšťastnejší deň v celom roku nasledujú hneď po sebe. Je to symbol existencie Izraela, symbol minulosti a prítomnosti.
Hoci zakladatelia štátu dúfali, že ich pravnuci a pravnučky nebudú musieť absolvovať povinnú vojenskú službu, realita na Blízkom východe si to naďalej vyžaduje aj po 67 rokoch.
Len pred niekoľkými mesiacmi padlo 67 vojakov počas posledného konfliktu s pásmom Gazy, mnohí z nich nemali ani 20 rokov. Niekto možno porovná toto číslo s dvoma tisícmi palestínskych obetí, no každý, kto v tomto konflikte padol, bol pre niekoho celým svetom. Spomienkový deň je preto pre mnohých čerstvou ranou.
Izrael uprostred zmien
Blízky východ prechádza v posledných rokoch zmenami. Sektársky konflikt medzi šiitmi a sunnitmi pretvára celý región a Izrael sa rýchlo učí čítať novú mapu Blízkeho východu.
Neustále zmeny so sebou prinášajú vítané spojenectvá, no niekedy aj nové nebezpečenstvá. Jedným z najdramatickejších príkladov je dianie za hranicami na Golanských výšinách.