SME

A potom vás zabije zdravotná sestra

A potom vás zabije zdravotná sestra

Prečo? Pretože poslúcha. Ale o to vlastne v našich nemocniciach nejde.

TEXT: Eva Borušovičová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Eva Borušovičová, scenáristka a režisérka.

[/content]

Doktor Smith zatelefonoval na 22 oddelení niekoľkých nemocníc od chirurgie až po psychiatriu a prikázal sestre, ktorá to tam zdvihla, aby podala konkrétnemu pacientovi 20 miligramov Astrogenu. Sestra mala štyri dôvody, aby neposlúchla: 1. liek bol predpísaný telefonicky, teda v rozpore s predpismi, 2. Astrogen nebol schválený na používanie, 3. predpísaná dávka bola dvojnásobne vyššia než maximálna denná dávka uvedená na obale, 4. doktora Smitha sestra nepoznala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu si v 95 percentách prípadov sestra vyžiadala v sklade Astrogen v predpísanej dávke a vydala sa s ním do izby pacienta. Až tam ju zastavil tajný pozorovateľ, Dr. Smith bol totiž falošný a jeho pokyny boli súčasťou psychologického experimentu. Viedol ho americký psychiater Charles K. Hofling a mal za cieľ skúmať mieru mechanickej poslušnosti sestier voči lekárom.

Tých 95 percent poslušných sestier je číslo ešte hrôzostrašnejšie, ak vezmeme do úvahy správu Úradu pre financovanie zdravotníctva USA, podľa ktorej až 12 percent denných medikácií je chybných. Takže ak sa približne v jednom prípade z deviatich lekár pri predpisovaní liekov pomýli, pacient má iba päťpercentnú šancu, že na chybu upozorní zdravotná sestra. Je u nás autorita lekárov rovnaká? Mýlia sa podobne často? Dovolia si sestry spochybniť lekárov príkaz?

O čo ide v našich nemocniciach

Keď som o štatistike hovorila s niekoľkými lekármi a sestrami, boli pobúrení. Naši lekári sa totiž nemýlia a naše sestry by nikdy telefonický príkaz neznámeho doktora neposlúchli. To však tvrdili aj americké sestry v Hoflingovej štúdii: keď sa oddelenej skupiny 33 sestier spýtali, ako by postupovali v modelovej situácii, len dve z nich pripustili, že by pokyn doktora Smitha rešpektovali. Takže som sa neprestala pýtať, v čom je teda situácia u nás iná a dozvedela som sa od lekárov, že sestry často už z princípu lekára kontrolujú, lebo ho chcú nachytať pri omyle, že u nás sa všetci poznajú, takže na telefonujúceho doktora Kováča či Nováka by nikto nenaletel a že všetko musí byť v dokumentácii.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


18 h

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu