Autor je riaditeľ Centra pre teritoriálne a medzinárodné štúdia.
Rekordné, historické či prelomové. Britská tlač a analytici pripisujú podobné prívlastky parlamentným voľbám, ktoré sa uskutočnia 7. mája v celom Spojenom kráľovstve. Existuje na to niekoľko dôvodov.
Najtesnejší výsledok
V prvom rade prieskumy ukazujú, že pôjde o najtesnejší výsledok v histórii. Konzervatívci premiéra Camerona v nich síce vedú, ale iba o pár kresiel pred labouristami Eda Millibanda.
Navyše, skóre liberálnych demokratov v prieskumoch naznačuje, že na vytvorenie väčšinovej vlády bude potrebná koalícia minimálne troch strán. To by bolo pre Spojené kráľovstvo historicky prvýkrát.
Slovákov však asi najviac zaujíma, ako výsledok volieb ovplyvní ďalšie zotrvanie Británie v Európskej únii a čo to bude znamenať pre tisíce Slovákov, ktorí si na ostrovoch našli prácu a často aj nový domov a rodinu.
Preč z EÚ, preč s imigrantmi?
Premiér Cameron totiž sľúbil, že ak vyhrá voľby a sformuje vládu, v roku 2017 vypíše referendum o zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ.
Jedným z hlavných dôvodov pritom bola vzrastajúca popularita silne pravicovej a euroskeptickej strany UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva), ktorá zaznamenala výrazný úspech v eurovoľbách. S kampaňou postavenou na boji proti imigrantom.
Mnoho ekonomických argumentov a faktov pritom hrá do karát imigrantom, a to aj zo strednej Európy. Mnohé štúdie anglických vedcov dokazujú, že prílev pracovníkov do Británie z iných štátov prispieva k vyššej produktivite a tým aj HDP ostrovnej krajiny.