Autor je expert na kybernetickú politiku.
Ruská spoločnosť Kaspersky Lab (KL) predáva bezpečnostný softvér vrátane antivírusových programov (je to 6. firma na svete s obratom 667 miliónov USD v roku 2013 v uvedenej kategórii).
Ako sa ukazuje, svoju kritickú analýzu však zameriava prednostne do zahraničia: odhaľovaním hackerských útokov, z ktorých sú podozrivé skupiny v USA, Izraeli či v Spojenom kráľovstve.
Nedávno napríklad Kaspersky uverejnil správu o kybernetickom útoku skupiny Equation Group, ktorej sa vraj za pomoci NSA podarilo vložiť do firmware hard diskov taký špionážny program, ktorý umožňuje „odpočúvanie“ prakticky každého počítača na svete! Podľa agentúry Reuters sa Equation Group ukázala byť nebezpečnou najmä proti Rusku, Iránu a Pakistanu. Ponúka sa otázka: akú úlohu zohrávajú v medzinárodných kybernetických útokoch národnoštátne subjekty? A tiež prečo v samotnom Rusku neodhaľujú nič podobné.
Tajný agent?
Agentúra Bloomberg sa podujala analyzovať, prečo je to tak? Analýza usvedčuje činnosť Kaspersky Labu (KL) ako jednostranne orientovanú v prospech zahraničnej politiky Ruska, pretože spoločnosť nepublikuje nič o útokoch hackerských skupín pôvodom z Ruska.
Napríklad nevydala žiadnu správu o špionážnom programe Sofacy, ktorý je zameraný proti ministerstvám zahraničných vecí krajín strednej a východnej Európy, orgánom NATO atď.
Pozadie špionážneho programu Sofacy nakoniec odhalila americká spoločnosť FireEye zameraná na kybernetickú bezpečnosť s tým, že môže ísť o aktivity v prospech vlády Ruskej federácie.
Vo svojej analýze Bloomberg vymenúva viacero podozrivých zmien v činnosti firmy Kaspersky, ktoré nastali v rokoch 2012 a 2014. Vyslovuje podozrenie, že uvedené zmeny v zameraní KL viedli k užšej spolupráci s ruskými tajnými službami. Dokonca sa v správe uvádza, že aj samotný zakladateľ a prezident spoločnosti KL Eugen Kaspersky v minulosti vraj bol zamestnancom tajných služieb.