SME

V Bielorusku vojna vyhladila takmer štvrtinu obyvateľstva

V Bielorusku vojna vyhladila takmer štvrtinu obyvateľstva

Na bojových operáciách sa spolu s bieloruskými partizánmi zúčastňovali aj Slováci. Identifikovali ich asi tristo.

TEXT a FOTO: Pavol Demeš

B ielorusi majú vojnu pod kožou, v srdci i duši. Niet rodiny, dediny, či mesta, kde by stopy druhej svetovej vojne neboli prítomné aj po 70 rokoch.

Po vojnovej tragédii vstalo Bielorusko doslova z popola a Veľkej vlasteneckej vojne postavili po celej krajine množstvo pamätníkov. „Što by nebylo vojny“, je dodnes vyslovovaná túžba, vzdych, ktorý zachytáva túžbu tohto slovanského národa. Numerický pohľad na devastáciu krajiny a obete však dáva najlepšiu odpoveď, prečo tomu tak je.

Víťazstvo nad fašistickým Nemeckom dosiahli v Bielorusku za cenu veľkých obetí. Podľa údajov Sergeja Azaronoka z národného Múzea Veľkej vlasteneckej vojny v Minsku do vojnového konfliktu žilo v Bielorusku (v jeho terajších hraniciach) 9,2 milióna ľudí. Vo vojne zahynulo 2 219 316 ľudí.

Asi 9 200 dedín a 209 (z 270) miest vypálili, zničili alebo poškodili. Veľké mestá Minsk, Homel a Vitebsk boli zničené na 80 až 90 percent. Až 618 dedín a mestečiek bolo spálených i s ľuďmi, 188 z nich už neboli postavené.

V bojoch v Bielorusku sa zúčastňovalo až 2,4 milióna ľudí. Proti sovietskému vojsku stálo 1,2 miliónov hitlerovcov, z ktorých vyše 500-tisíc vojakov a dôstojníkov padlo alebo ich zajali. Sovietské vojská stratili 765 815 vojakov a dôstojníkov, z ktorých 178 507 zahynulo.

Na bojových operáciách s okupantmi pôsobilo okolo 140-tisíc bieloruských partizánov, medzi ktorými boli i Slováci.

Doteraz identifikovali asi tristo slovenských bojovníkov. Najznámejší z nich bol kapitán Ján Nálepka, ktorý prešiel so svojou jednotkou na stranu partizánov a pôsobil v Jelskom okrese, neďaleko hraníc s Ukrajinou.

Napokon, medzi najznámejšie historické filmy, ktoré sa pri príležitostí výročí v Bielorusku premietajú patrí koprodukčný bielorusko-slovenský film Zajtra bude neskoro, natočený začiatkom 70. rokov. Zachytáva prechod slovenských vojakov pod vedením kapitána Nálepku k bieloruským partizánom.

Autor je zahraničnopolitický analytik.

Pred Monumentom víťazstva, Minsk.

Čítajte ďalej

Brexit: Nekonečný príbeh (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (kreslí Hej, ty! Tomčík)

Ťažko odísť kade ľahšie (Vico)

Karikatúra denníka SME (kreslí Vico)

Šefčovičov úsmev (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (kreslí Sliacky)

Mocenské delírium (Vico)

Karikatúra denníka SME (kreslí Vico)

Sako (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (kreslí Sliacky).

Navarené (Vico)

Karikatúra denníka SME (kreslí Vico).

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop