Autor je občiansky aktivista.
Bolože to nedočkavého chvenia, keď sa v roku 2009 uskutočnil prvý summit zoskupenia BRIC a keď sa v roku 2010 k Brazílii, Rusku, Indii a Číne pridalo aj „S“ – South Africa.
Mnohí, čo sa nevedia dočkať, kedy už Spojené štáty stratia svoje veľmocenské postavenie a nastanú bájne časy „multipolárneho“ sveta, sa chveli v radostnom očakávaní konca nenávideného dolára ako svetovej rezervnej meny. Keď v marci 2013 ohlásili lídri piatich krajín zámer založiť v roku 2014 „novú rozvojovú banku“, heraldi žiarivých zajtrajškov to oslavovali ako koniec diabolskej Svetovej banky.
Dolár je najsilnejší
Je máj 2015. Americký dolár je naďalej svetovou rezervnou menou číslo jeden. Nielenže jeho podiel v koši rezervných svetových mien od vzniku BRICS nezoslabol, ale naopak: po tom, čo podiel eura klesol v roku 2014 na 22 percent – ďakujeme, Grécko! – stúpol podiel dolára na rekordných 63 percent.
Ako ďalšie v koši globálnych rezervných mien figurujú ďalšie západné meny: britská libra, švajčiarsky frank, kanadský dolár a japonský jen, každá s podielom niekoľko percent. Podiel čínskeho jüanu ako jedinej z mien BRICS predstavuje asi jedno percento. Jüan časom možno svoj podiel posilní, ale nebude to ani skoro, ani rýchlo a už vôbec nie v záujme ruského rubľa, brazílskeho realu, indickej rupie či juhoafrického randu.
Nezabúdajme na korupciu
Je máj 2015 – Svetová banka je stále v najchudobnejších krajinách sveta významným rozvojovým hráčom a „nová rozvojová banka“ v réžii BRICS, žiaľ, dodnes nevznikla.
Žiaľ preto, lebo rozvojové krajiny na to, aby sa pohli z chudoby, skutočne kapitál potrebujú. Pokiaľ by ho do nich dokázala efektívne naliať „BRICS banka“, mohlo by to byť plus. Pravda, len za predpokladu, že by peniaze z tejto banky neboli zaťažené mierou korupcie typickou pre krajiny BRICS. Celá Brazília sa napríklad otriasa gigantickým korupčným škandálom štátnej ropnej firmy Petrobras, v ktorej politici rozkradli zrejme miliardy dolárov.