Hoci to môže pomáhať Orbánovi v kampani, trest smrti by nepomohol znížiť kriminalitu.
Po tom čo maďarský premiér Viktor Orbán naznačil, že by mohol znovu zaviesť trest smrti, povedal, že to neplánuje urobiť. Zároveň hovorí, že je to len téma na diskusiu a že niektorí ľudia v Bruseli nechcú diskutovať. Diskusia, ktorá je v súčasnosti v Maďarsku skôr vzácnosťou, znie ako dobrý nápad.
Orbán, tlačený stúpajúcimi preferenciami extrémne pravicovej strany Jobbik, sa snaží zapôsobiť ako tvrdý bojovník proti zločinu. V jednom má pravdu – so zločinnosťou skutočne má problém.
Podľa Európskej komisie vzrástla násilná zločinnosť v Maďarsku v roku 2010 o jedenásť percent – to je rok, keď sa Orbán vrátil k moci. Odvtedy zostala na tejto úrovni. Hoci to môže pomáhať kampani, znovuzavedenie trestu smrti by nepomohlo znížiť skutočnú kriminalitu.
Celosvetovo vzaté najviac popráv v mene štátu sa koná v piatich krajinách: Číne, Iráne, Severnej Kórei, USA a Jemene. Štyri z týchto krajín sú rozhodne také, kde by som sa nechcel ocitnúť v pazúroch súdneho systému. O americkom právnom systéme je známe, že má veľké nedostatky, pričom boháči majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že si na súde zorganizujú účinnú obhajobu, ale ostáva najlepšou prípadovou štúdiou z mnohých dôvodov.