Autor je občiansky aktivista.
Správy o stovkách utečencov z Afriky a arabského sveta utopených v Stredozemnom mori vyvolali vlnu záujmu o migráciu Afričanov a Arabov do Európy. Znovu sa vynorili úvahy o zodpovednosti Európanov za tieto tragédie alebo tvrdenia, že neprijímaním viac migrantov sa Stredozemné more stáva „cintorínom európskych hodnôt“.
Rémi Piet na stránkach alDžazíry napísal, že to boli „ľahostajnosť, chamtivosť a cynizmus“, čo spôsobili od začiatku roka utopenie viac ako 1800 ľudí.
Samozrejme, má na mysli ľahostajnosť, chamtivosť a cynizmus Európanov. Etiópska blogerka na alDžazíre naopak poukazuje na dôvody masovej migrácie Afričanov: „Kým trvajú chudoba, občianske konflikty, represia a silné presvedčenie, že život na druhej strane je lepší, ľudia sa stále budú pokúšať z Afriky odísť.“
Taliansky program
Ak EÚ nechce pristaviť priamo v prístavoch Afriky európske lode a široko otvoriť náruč miliónom imigrantov ročne, má len tri možnosti, ako by sa dal ich prúd zastaviť: znížiť počet migrantov zlepšením podmienok v Afrike a v arabskom svete.
Po druhé, zvýšiť nepriepustnosť hraníc EÚ bez ohľadu na osudy tých, čo sa snažia do Európy za každú cenu dostať. Alebo znížiť atraktívnosť Európy radikálnym zhoršením situácie v Európe. Vylúčme tretiu možnosť ako nepredajnú európskym obyvateľom a politicky uchopiteľné zostávajú dve: zlepšenie pomerov v Afrike a posilnenie hraníc „pevnosti Európa“.
V roku 2014 vláda Talianska uskutočnila program Mare Nostrum. Vďaka nemu námorníctvo z mora vylovilo a doviezlo do Talianska 150-tisíc migrantov. Keď talianska vláda navrhla, aby program financovala EÚ, návrh neprešiel.
Krajiny Únie ho odmietli z obavy, že by pôsobil ako „lákadlo“ pre ďalších migrantov. Výsledkom bolo zredukovanie programu iba na hliadkovanie v pohraničných vodách. V roku 2014 zahynulo v mori medzi Líbyou a Talianskom asi 2450 ľudí. Po zrušení programu začal počet utopených rásť.