Autor je zástupca šéfredaktorky denníka SME.
Magnetická neviditeľnosť, ktorá by mohla pomáhať ľuďom s kardiostimulátormi. Obaly na vajíčka bez odpadu a neporiadku, ktoré sa v prírode prirodzenou cestou rozložia. Nové spôsoby na objavenie rakoviny, hybridné displeje pre nevidiacich či hliník, čo nie je obyčajným kovom, ale penou, aká sa montuje do áut od Ferrari.
To nie je výpočet noviniek, ktoré sa minulý týždeň udiali vo svete vedy. Je to len krátka ukážka z úspešných výskumov, čo vznikli na Slovensku či v spolupráci so slovenskými vedeckými tímami.
Pridať by sme mohli prácu na objave Higgsovho bozónu, automatický systém, ktorý by mohol varovať našu planétu pred prilietavajúcimi planétkami či matematické nástroje, ktoré pomohli priniesť revolúciu v chémii a fyzike.
Napriek tomu len málokto vie, že vznikli u nás či v hlavách našich výskumníkov.
Prečo?
Informovať ostatných
Problémom miestnej vedy je jej popularizácia a príčina ťažkostí sa nachádza na oboch stranách - na strane vedcov i tých, ktorí popularizáciu v médiách robia.
Platí pritom paradoxná situácia: veda vari nikdy nemala v našich médiách toľko priestoru, ako má dnes. Dva hlavné mienkotvorné spravodajské denníky majú svojich špecializovaných vedeckých reportérov – a má ich aj ten tretí, ktorý by sa raz mienkotvorným stať chcel.
Vedecké relácie nájdete v štátnom rozhlase i televízii. Ako je možné, že o slovenských vedcoch nikto nevie?