Autor je profesor histórie na Kookmin University v Soule, je autorom knihy Skutočná Severná Kórea: život a politika v nevydarenej stalinistickej utópii.
Chýry, že Severná Kórea popravila svojho ministra obrany protilietadlovou strelou, vyvolali mnoho pochybností. Či však generála Hjon Jong-čchola postretol taký strašný koniec, alebo nie, nie je isté.
Faktom ostáva, že poprední predstavitelia v Pchongjangu majú osud čoraz neistejší. Odkedy sa diktátor Kim Čong-un dostal pred troma rokmi k moci, stojí na čele rozsiahlej a veľmi násilnej čistky v severokórejskom vojenskom i civilnom vedení. Za Kimovej krátkej vlády už bolo údajne popravených asi 70 vysokopostavených dôstojníkov a generálov.
Starý otec to robil inak
To znamená dramatický zvrat v stratégii, akú používali Kimov otec a starý otec, aby sa udržali pri moci. Ako to tak na diktátorových dvoroch býva, paláce Kim Ir-sena a Kim Čong-ila boli pozoruhodne bezpečné pre svoj vnútorný okruh ľudí. Po počiatočnom období, keď zlikvidoval všetky nepriateľské frakcie, sa Kim Ir-sen obklopil takmer výlučne bývalými povstalcami, ktorí bojovali pod jeho vedením v Mandžusku v tridsiatych rokoch.
V porovnaní so Stalinom, ktorý zvyčajne vyzabíjal polovicu svojich najbližších spojencov raz za niekoľko rokov, bol severokórejský vodca náchylný odpúšťať previnenia. Činitelia v nemilosti možno prišli o prácu a zmizli, ale v mnohých prípadoch sa potom znovu objavili o niekoľko rokov neskôr v popredných funkciách štátnej a straníckej hierarchie.
Tento systém podporoval lojálnosť. Hoci sa generál či minister zrazu mohol stať úradníčkom provinčného úradu alebo dokonca baníkom, zároveň vedel, že ak sa pripraví na poníženie a vydrží vyznávať oddanosť režimu, pravdepodobne prežije a bude sa mu znovu dariť.
Aj Kim Ir-sen, aj Kim Čong-il si zároveň osvojili oveľa brutálnejší prístup k obyčajným Severokórejčanom, z ktorých státisíce poslali do zajateckých táborov a na popraviská aj za malé previnenia. Stratégia fungovala: rodina Kimovcov prežila pád iných komunistických režimov, z ktorých takmer všetky boli oveľa miernejšie na svoje obyvateľstvo.