Autor je francúzsky veľvyslanec
Každý deň sa migranti pokúšajú dostať cez Stredozemné more i za cenu vlastného života: od začiatku roka 2015 zahynulo v Stredozemnom mori približne 1800 osôb. Všetky európske štáty vrátane Francúzska a Slovenska musia urýchlene spoločne reagovať na tento obrovský problém. Migračná kríza dosiahla taký rozmer, že sa týka všetkých európskych krajín.
Poseidón a Triton
Predstavitelia štátov alebo európskych vlád už prijali dôležité rozhodnutia, najmä počas mimoriadneho zasadnutia Európskej rady v apríli. Menovite sa strojnásobili prostriedky agentúry Frontex na zvýšenie účinnosti operácií Triton a Poseidón určených na záchranu životov na stredozemnom pobreží, a to najmä posilnením vonkajších hraničných kontrol Únie.
Napríklad 20. mája v rámci operácie Triton z asi 900 migrantov, zachránených v Stredozemnom mori, približne 300 zachránila francúzska vojnová loď. Okrem toho v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie sa prijalo rozhodnutie začať námornú operáciu s cieľom paralyzovať alebo zneškodniť lode prevádzačov na otvorenom mori a v líbyjských teritoriálnych vodách.