SME

Veľký slovenský múr nás pred sebou samými neochráni

Veľký slovenský múr nás pred sebou samými neochráni

Nepomáhajú niektoré médiá politikom, ktorí obyvateľstvu núkajú svoje mocenské zmluvy: my vás ochránime od všetkého, čoho sa bojíte?

Autorka je šéfredaktorka denníka SME.


Skúsenosť utečencov, ktorí strávili týždne so stovkami ďalších na lodi, zaseknutí medzi dvoma svetmi, je ťažko prenosná. Bolo by to náročné, aj keby sme sa snažili sprostredkovať len fyzickú skúsenosť, a nie duševnú bolesť odťatých koreňov a spomienku na tváre tých, čo zanechali za sebou, hnaní prirodzenou túžbou po lepšom živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by si bežný Slovák predstavil svoju najhoršiu cestu v preplnenom autobuse mestskej hromadnej dopravy s potom tiel bojujúcich o stabilnú polohu a pridal predstavu, že cesta bude trvať týždne, jeho cieľovú zastávku zrušili a nahradili inou, ktorú nepozná, aj tak by to bol len neporovnateľný zlomok toho, čo utečenci cítia každú minútu svojej cesty.

Takmer každý z nich zanechal za sebou nejaký hrob, kam pochoval časť svojho života, a tá časť, ktorá im ostala, visí na milosti alebo nemilosti ľudí, čo o nich takmer nič nevedia. Nepoznajú ich mená ani farbu ich hlasu a príbeh väčšiny z nich ostane nevypovedaný.

V očiach väčšiny Slovákov sú zredukovaní na čísla a na jednoduchú emóciu: najčastejšie je ňou strach, na ktorom sa politici priživujú a ignorujú skutočnosť, že cudzincov, ktorých sa tak bytostne bojíme, vlastne potrebujeme.

Ale bez ohľadu na demografický vývoj alebo mentálne zdravie národa ktorému rôznorodosť v konečnom dôsledku prospieva, náš vzťah k utečencom je v prvom rade otázkou našej morálnej vyzretosti. Svoj podiel zodpovednosti majú aj médiá.

Koho to vôbec zaujíma?

Prinášajú médiá ľuďom všetky informácie, aby boli plnohodnotnými obyvateľmi sveta a chápali viac než len to, kto dal postaviť štadión pre ich obec a kto im sľubuje vianočné bonusy?

Pripomíname čitateľom dostatočne často, že ich prastrýkovia a pratety v Pensylvánii boli kedysi tiež hnaní túžbou po lepšom živote? Že niektorí ich kamaráti z detstva v Nemecku a sesternice vo Viedni opustili Československo, lebo chceli slobodnejšie žiť?

Dávame dostatočný priestor príbehom týraných a utláčaných skupín, ohniskám masívnej nespravodlivosti, ktoré ľudí dennodenne redukujú na snahu o holé prežitie, alebo sa uspokojíme s konštatovaním: koho to na Slovensku vôbec zaujíma a predá nám to vôbec noviny?

Zúžený na šablóny

Slovensko je jedna z krajín Európskej únie s najnižším podielom cudzincov a časť populácie sa samopašne ukolísava v predstave, že ich politici chránia pred plejádou hrozieb, ktorú by sem cudzinci dovliekli.

Aj to málo utečencov, ktorých sme na Slovensko pustili, žije často neviditeľný život. Byť videný by pre nich v konečnom dôsledku znamenalo byť zúžený na stereotyp, ktorý dokáže mozog bežného človeka bez väčšej námahy spracovať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3R6T na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. Pôsobí ako členka Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu