Autor je prispievateľom Bloomberg View v Berlíne.
Teraz, keď sa éra Seppa Blattera vo FIFA skončila, má riadiaci orgán celosvetového futbalu šancu zreformovať sa, aby fair play platila rovnako na ihrisku aj mimo neho.
Takže čo možno prijateľne urobiť, aby sa táto nezisková organizácia stala zodpovednejšou a menej skorumpovanou, keďže naďalej ovláda veľkú časť výnosov z tohto najpopulárnejšieho športu na svete?
Prehnitá pyramída
Odborníci sa snažia odpovedať na túto otázku už celé roky, keďže organizáciou otriasa jeden škandál za druhým. V roku 2011 napríklad švajčiarsky odborník na korupciu, profesor Bazilejskej univerzity Mark Pieth, spísal svoje návrhy na zlepšenie vládnutia FIFA.
Pietha možno za túto prácu zaplatila FIFA, ale jeho odporúčania, ktoré sa nikdy úplne neuskutočnili, stále stoja za úvahu. Rovnako ako odporúčania Rogera Pielkeho z Coloradskej univerzity v štúdii uverejnenej časopisom Sport Management Review v roku 2013.
Keď Blatter minulý týždeň povedal, že bojuje „posledné tri či štyri roky proti všetkej korupcii“ vo FIFA, možno mal na mysli uskutočnenie najmenej účinnej časti návrhov. FIFA vytvorila mnohé výbory, ktoré mali v názve „etiku, kontrolu a nezávislé riadenie“. Také štruktúry môžu, prirodzene, slúžiť na svoj účel len v organizácii, ktorá nie je zásadne skorumpovaná – čo FIFA je.
Tie návrhy, ktoré nenašli uplatnenie, by boli oveľa zmysluplnejšie – vrátane vekovej a funkčnej hranice pre najvyšších funkcionárov FIFA a pridania nezávislých členov do výkonného výboru. Tieto myšlienky šéfovia alebo členovia FIFA nijako nepodporili – a posledný bod je pritom zásadný.
Najväčší problém FIFA, ktorý udržiava korupciu, spočíva v jej štruktúre.