Autor je vysokoškolský pedagóg
Denná tlač priniesla viacero článkov, v ktorých autori kritizujú skutočnosť, že sa pri rozdeľovaní financií na jednotlivé vysoké školy prihliada na kvalitu ich vedeckých výkonov, teda najmä na to, či sú práce ich zamestnancov publikované v karentovaných časopisoch.
Posledný takýto článok publikoval v SME 20. mája 2015 dekan Filozofickej fakulty UK, prof. PhDr. Jaroslav Šušol, PhD. Konštatuje, že celoplošné vyzdvihovanie významu karentov znevýhodňuje spoločenskovedné a humanitné odbory. Poukazuje na fakt, že skúmanie rozličných stránok kultúry alebo histórie Slovenska je primárne dôležité pre nás doma, a to tak pre odbornú, ako aj pre laickú verejnosť, a preto sú aj výsledky publikované v slovenčine.
Navyše poukazuje na skutočnosť, že takýto výskum určite neurobí nikto zo zahraničia, zatiaľ čo ak sa nejaký jav či zákonitosť z matematiky, fyziky, biológie či chémie nebude skúmať na Slovensku, tak sa nič nestane – určite to urobí niekto v zahraničí. Tieto tvrdenia autora sú pravdivé a riadiace orgány by si mohli vziať poučenie a zrušiť financovanie všetkých odborov z tzv. tvrdých vied a vari aj technologických odborov (veď aj technologický pokrok zabezpečí zahraničie).
Karentované časopisy
Dúfam, že čitateľ pochopí, že posledná veta je myslená ako čierny humor. Prof. Šušol ako aj iní autori z oblasti spoločenských a humanitných vied akosi pozabudli na fakt, že dobré meno nielen tejktorej univerzity, ba i Slovenska sa šíri práve vďaka karentovanýcm publikáciám, ktoré sa čítajú na celom svete.