Autor je zástupca šéfredaktorky denníka SME.
Aj keď má Slovensko lepšie predpoklady, v boji proti korupcii je úspešnejšia Česká republika. Na Slovensku sa dostane na súd oveľa viac prípadov ako v Česku, ich riešenie je však v konečnom dôsledku menej odstrašujúce. Právnik Tomáš Němeček je členom správnej rady Transparency International v Česku aj na Slovensku a má pre svoje tvrdenie mnoho príkladov.
Němeček je bývalý novinár, viedol týždenník Respekt aj právnu prílohu Lidových novín, v ktorých dal výpoveď v rovnaký deň, ako ich kúpil Andrej Babiš. Teraz je právnikom Psychiatrickej nemocnice v Prahe-Bohniciach a miestnym poslancom v Prahe 8.
Rozhovor o korupcii na Slovensku a v Česku vznikol krátko po tom, čo prvostupňový súd oslobodil Janu Nečasovú-Nagyovú v prípade zneužitia vojenského spravodajstva na sledovanie bývalej manželky českého premiéra. Budú to práve dva roky, čo na úrad vlády vtrhli policajti a prokurátori (13. 6.), čo padla vláda Petra Nečasa (17. 6.) a tým sa vlastne začal veľkolepý vstup Andreja Babiša do českej politiky (po voľbách v októbri 2013 ).
Oslobodzujúci rozsudok v prípade Jany Nagyovej (niekoľko ďalších častí kauzy sa stále vyšetruje) vyvolal otázky, či to nie je začiatok konca vcelku úspešného ťaženia proti korupcii.
Čo hovoríte na oslobodzujúci rozsudok v prípade Jany Nagyovej-Nečasovej?
„Tento prípad bol nad intelektuálne kapacity sudkyne Heleny Královej.“
Nie je zvláštne, že sudkyňa rozsudok vôbec neodôvodnila?
„Je to zvláštne, ale nie je to protiústavné. Ak riešite veci tajných služieb, možno si to obhájiť, ale sebavedomejší sudca - a takých máme tritisíc - by to neurobil a aspoň v kocke by povedal, podľa čoho rozhoduje a veci, ktoré podliehajú utajeniu, by si schoval do písomného odôvodnenia.“
Nezlyhala sudkyňa predovšetkým ako verejná osoba? Čo si majú myslieť ľudia, ktorí prípad sledovali?
„Verejnosť si urobila veľmi správny názor. Hlas ľudu v internetových diskusiách znie v tom zmysle, že keď je to tak, chcem si tiež najať na svoju manželku vojenskú tajnú službu, dajte mi na ňu telefón, keď to robia bezplatne a na požiadanie kohokoľvek.“
Čo hovoríte na odpočúvanie, ktoré sa na súde prehrávalo verejne?
„Jana Nagyová, vtedy ešte podriadená premiéra Nečasa, riaditeľka jeho kabinetu, hovorí s premiérom veľmi hrubo, sekíruje ho, oslovuje ho vulgárne a dáva mu najavo, že v ich vzťahu je on ten slabší. Verejnosť v odpočúvaniach videla hlavne nahliadnutie do spálne, ale z trestného hľadiska logiku mali. Nedá sa povedať, že to bolo svojvoľné ponižovanie expremiéra Nečasa. Obhajoba Jany Nečasovej-Nagyovej tvrdila, že zmyslom celého sledovania bola ochrana Radky Nečasovej, vtedajšej manželky premiéra, ale odpočúvanie nad slnko jasne dokazuje, že to nebola pravda. Z odpočúvaní je veľmi zrejmé, že zmyslom celej operácie je pomsta Lady Macbeth svojej sokyni. Úplne sa červenám, keď o tom hovorím, pretože je mi, samozrejme, trápne, keď sa verejne prepiera niečí intímny vzťah, a viem, že moje vlastné telefonáty a esemesky by určite pôsobili tiež veľmi smiešne alebo trápne, keby sa z nich publikovala patričná časť.“
Majú teraz byť potrestaní štátni zásupcovia, ako po tom volajú niektorí českí politici?
„Za čo?“
Že nepresvedčili sudkyňu prvostupňového súdu o svojej verzii a rozpútali kauzu možno zbytočne, čím poškodili expremiéra, vtedajšiu vládu, ODS...