Autor je klimatológ, pôsobí v Ústave fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i. a v Českom hydrometeorologickom ústave v Prahe
Nemecká kancelárka Angela Merkelová to dokázala. A nielen to. Už to nie je len nemecká železná lady, ale po novom aj klimatická hrdinka bojujúca za lepšiu budúcnosť našich detí.
Na poslednom stretnutí delegátov siedmich najsilnejších ekonomík sveta (G7), ktoré sa konalo minulý víkend na bavorskom hrade Elmau bez účasti Ruska, sa spolu so svojimi mocnými partnermi dohodla na tom, že ak sa chceme vyhnúť najhorším dôsledkom globálneho otepľovania a obmedziť ho nanajvýš na dva stupne Celzia, bude nevyhnutné definitívne opustiť využívanie fosílnych palív, a to najneskôr do konca tohto storočia.
Aby sme však veľkolepému rečníckemu cvičeniu pani Merkelovej nezostali nič dlžní, treba ešte dodať, že politici predbežne súhlasili aj s nie veľmi konkrétnym plánom, ktorý počíta s rýchlym znižovaním emisií oxidu uhličitého, a to až o 70 percent už do roku 2050.
Presne sa však neuvádza, ako to krajiny G7 chcú dosiahnuť a koľko to bude jednotlivé krajiny stáť. To neprekáža, oveľa dôležitejší je mediálny obraz tohto vyhlásenia, ktorý nás zrejme všetkých nabáda na optimizmus.
Nasledujú Obamu a pápeža
Dokonca aj podľa mnohých komentátorov a environmentálnych aktivistov ide o historicky prelomové vyjadrenie, ktorým politickí lídri vyslali do sveta pozitívny signál deklarujúci ich ochotu riešiť problém globálneho otepľovania a rastúcej chudoby vo svete.
Zástupcovia G7 tak nasledujú nedávne vyjadrenia amerického prezidenta Baracka Obamu a pápeža Františka, ktorí sa zhodli na tom, že odkladanie riešenia na neskoršie by nás mohlo vyjsť draho. Pozitívne a plné nádeje? Áno, ale je tu jedno veľké „ale“.