[content type="longread-pos" pos="full"]
Názory, že košický dvor treba rozprášiť a postaviť znova, si zaslúžia opäť viac rešpektu. Žiaľ, Slovensko je chudobné na právnickú elitu.
[/content]

Udalosť týždňa I
Summit G7. Rusko má čeliť novým sankciám, ak minský proces zlyhá. Omnoho viac vystrašené však musí byť z druhej dohody z GarmischPartenkirchenu - o dekarbonizácii ekonomiky.
Nahradenie uhlia, ropy a zemného plynu veternou a solárnou energiou je akoby deklarácia, že G7 chcú v 21. storočí Rusko vyhladovať. Tomuto sa hovorí aj „casus bellí“. Ak mocnosti siloumocou hľadajú záujem, ktorý strategicky zjednotí Rusko s Čínou, tak redukcia fosílnej ekonomiky o 40 - 70 percent do roku 2050 je čistá desiatka.
Udalosť týždňa II
Turecké voľby, Erdogan prezidentský systém nezavedie. Nejednoznačný výsledok môže resuscitovať vädnúci sekulárny charakter štátu a byť strategický vplyvom na blízkovýchodnú situáciu, či cez utečeneckú krízu, alebo vzostup Kurdov (13 percent), ktorým začínajú kvitnúť ruže v celom regióne.
Genderové okienko
Kým Věra Jourová chce rozšíriť kvótnu legislatívu z Bruselu na dozorné rady spoločností obchodovaných na burze, do ktorých by centrálne dosadila 40 percent žien, na Slovensku sa spočítalo, že 63 percent súdnictva je ženského rodu. Otázka je, prečo - na rozdiel od inštitúcií politickej a ekonomickej moci, kde sú nadprezentovaní muži - v justícii zatiaľ nikto nepresadzuje kvóty.
Predsa aj moc, platy a korupčné príležitosti sudcov sú predmetom hlbokej občianskej závisti, takže i tu by malo platiť fifty-fifty. Kacírska a politicky nekorektná poznámka znie, aby niekto nezačal hľadať súvislosť medzi pohlavnou skladbou a stavom slovenského súdnictva. To by si genderová komunita hneď vyprosila.
Justičné okienko I
Andrej Kiska požiadal Ústavný súd, aby zjednotil rozdielne ústne a písomné zdôvodnenie verdiktu, ktorým vyhovel sťažnosti troch kandidátov na sudcov ÚS na porušenie ich práv tým, že prezident ani jedného z nich nevymenoval za sudcu ÚS.