SME

Aké to je žiť sama po prvý raz v 83 rokoch

Aké to je žiť sama po prvý raz v 83 rokoch

A či niečo odkážem ostatným ženám, ktoré sa ocitli v pokročilom veku samy možno po prvý raz? Vlastne ani nie.

[content type="longread-pos" pos="full"]

[/content][content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/6/78/7855806/5-x-profimedia-0072125695_res.jpg" author="" longread-pos="full"]Anne Bernaysová s manželom Joeom.[/content]

Autorka je spisovateľka.

Keď môj drahý manžel Joe umrel po dlhoročnom zápase s Parkinsonovou chorobou, ocitla som sa v 83 rokoch po prvý raz v situácii, že žijem sama. Po svadbe som odišla rovno z rodičovského činžiaku na Upper East Side do Joeovho midtownského bytíka. Boli sme svoji skoro 60 rokov.

Po jeho smrti som sa striedavo cítila ochromená a precitlivená, akoby mi olúpali vrchnú vrstvu pokožky, takže som zakúšala neznesiteľnú bolesť. Osobne dávam prednosť ochromeniu a necitlivosti.

Po trinástich mesiacoch týchto múk pomaly začínam vyhrabávať svoje staré, veselé, energické, zanovité ja. Žijem v dvoch odlišných vesmíroch: prvým je žiť bez Joea (neopísateľné), a druhým je žiť sama – čo, pripúšťam, má svoje oslobodzujúce okamihy.

Bez Joea

Predstavte si 22 000 raňajok, počas ktorých hľadíte na rovnakú tvár ponad pomarančovú šťavu. Joe bol vždy dobrý spoločník, zábavný, nikdy suchopárny alebo výstredný. Obaja sme trávili hodiny denne písaním: on väčšinu času, ja keď boli deti v škole. Nechodil do kancelárie ako ostatní otcovia. Vždy sme jedávali spolu; jeho predstava prestávky v práci bola ísť so mnou na nákupy do supermarketu. Napísali sme spolu aj dve faktografické knižky, čo určite nie je jednoduchý podnik.

Takže jeho neprítomnosťou je toto obdobie najdesivejším v živote. Niekedy, keď preváži sebaľútosť, uvažujem, že moje momentálne emocionálne vykoľajenie je priamo úmerné tomu, aké príjemné bolo manželstvo. Za tie mesiace sa bolesť trochu zmiernila. No stále som zmätená: Kto som? Som vdova, čo je žalostná nálepka, ktorá – pokiaľ ide o mňa – nemá v sebe nič žiaduce?

Alebo som Anne, ktorá vyrastala v bohatstve, chodila s mnohými významnými spisovateľmi 50. rokov, mala spisovateľskú kariéru, napísala 10 románov, je spoluautorkou troch faktografických kníh a teraz učí odborných asistentov na Harvarde, ako realizovať svoje fantázie? Užila som si svoje!

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


18 h

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu