Investície do športovísk sa nedajú ani odhadnúť, rozplýval sa pred pár dňami v televíznej reportáži priamo z Baku jeden z našich funkcionárov. Športovci a ľudia okolo nich sa v Azerbajdžane cítia ako v materiálnom raji.
Tamojšia diktatúra investovala do prípravy Európskych hier okolo deväť miliárd eur, vyrátal britský denník Guardian. Čo na tom, že časť najlepších nepríde a že hry nemajú tradíciu. Prezident Ilham Alijev postupuje v duchu hesla: Niekto už príde a bude ma chváliť. Nestačí mu, že doma proti nemu nikto ani nepípne, hoci závratne zbohatol na privatizácii štátneho majetku, potrebuje svetový rešpekt.
Európske hry budú v krajine, kde kritici prezidenta končia za mrežamiČítajte
Stačí postaviť nablýskaný a čo najdrahší štadión a veľká časť svetových športovcov a funkcionárov nadšene tlieska. Aspoň v krajine, kde sa oficiálne výsledky prezidentských volieb hlásia už pred ich skončením, si športovcov a ich prínos pre spoločnosť naplno vážia a na ich snaženie majú peniaze.
Megalomanské športové podujatia vidia zjavne svoju budúcnosť v krajinách, kde tvrdou rukou vládnu diktátorské režimy. Futbalové MS poslali do Kataru, zimná olympiáda 2022 bude v Číne alebo v Kazachstane. Pre Nórov či Nemcov je olympiáda už neprijateľne drahá zábava.