SME

Čo je iniciatíva Životné partnerstvo? Riešenie alebo len zástierka?

Čo je iniciatíva Životné partnerstvo? Riešenie alebo len zástierka?

Fedor Blaščák: Nejde o to registrovať sa, ale spolu žiť. Anton Chromík: Chcú manželstvo pre homosexuálov, ale ešte to nemôžu tak nazvať.

Koalícia 38 mimovládnych organizácií predstavila spoločnú platformu Životné partnerstvo. Táto platforma žiada štátne orgány, aby právne uznali rodiny založené pármi rovnakého pohlavia, aby legislatíva uznala existenciu životných partnerstiev párov rovnakého pohlavia, definovala ich vzájomné práva a povinnosti v rovnakom rozsahu ako v prípade manželstva, aby existovala zákonná možnosť osvojenia biologického dieťaťa jedného z partnerov druhým partnerom pod podmienkou súhlasu druhého biologického rodiča.

Stalo sa tak niekoľko mesiacov po neúspešnom referende o rodine 7. februára. Výsledky referenda si vysvetľovala každá strana po svojom a premiér Fico dokonca povedal, že „našou povinnosťou je uľahčiť komunite LGBTI niektoré praktické veci v živote“.

Uplynuli štyri mesiace, „skutek utek“ a proti sebe teda opäť svoja dve komunity - jedna zahľadená do tzv. klasickej rodiny (manžel, manželka a deti), druhá, ktorá vidí rastúce trendy žiť spolu bez klasického sobáša (homo- a heterosexuálne páry) a chce riešiť svoje praktické problémy.

O novej spoločenskej platforme hovoríme s filozofom a jedným z iniciátorov Životného partnerstva Fedorom Blaščákom a hovorcom Aliancie za rodinu Antonom Chromíkom.

Prečo sa mladí ľudia neberú?

Fedor Blaščák: 37 percent detí sa rodí mimo manželstva

Prečo ste sa rozhodli pre takúto iniciatívu? Podporilo vás v tomto zámere aj neúspešné referendum?

„Nie je to ani opozícia k referendu, ani reakcia na jeho výsledky, je to autentická iniciatíva, ktorá vyrastá z iných zdrojov, kladie si iné otázky a rieši iné problémy.“

Považujete toto obdobie pred voľbami za šťastné a vhodné na efektívne oslovenie politikov?

„Tu treba povedať dve veci, jedna súvisí s tým, že tá téma je tu pätnásť rokov, no nepodarilo sa s ňou pohnúť. Druhá vec je načasovanie - blížia sa voľby a sociálna demokracia by jediná, aspoň teoreticky, mala byť tá, ktorá si je schopná túto tému osvojiť. Ak po marci vznikne iná konštelácia politickej moci, koalícia so stranou typu KDH alebo OĽaNO, alebo SNS, tak každá z nich je radikálne proti tomuto typu vzťahov. Vyzerá to teda tak, že buď teraz, alebo ‚nikdy‘.“

Čiže spájate svoje nádeje s tým, že dnes vládne sociálnodemokratická strana, ktorá by mala byť naklonená vašim názorom?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Prezident Pavel (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


19 h

Lúčenie (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


26. jan

Riviéra volá (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


25. jan

Široký výber (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. jan

Stálo to za to (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


23. jan

Vývoj (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


22. jan
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu