Každá spravodajská stránka je postavená tak, aby svojich čitateľov zavádzala. Našťastie nie spôsobom, ktorý si predstavuje facebooková konšpiračná lóža.
Spravodajské weby aj sociálne siete vytvárajú dojem, že obsahujú nekonečný počet dôležitých správ. Kamkoľvek idete, vždy sa môžete prekliknúť na ďalší článok alebo nájsť ešte jeden príspevok. Prirodzeným výsledkom je dojem, že svet je nekonečne komplikovaný a nikdy ho nestihneme spoznať. A to je aspoň čiastočne klamstvo.
Koniec v nedohľadne
Na internete naozaj existuje nekonečne veľa článkov a videí, ktoré by vám zlepšili život. Nenachádzaju sa na jednom spravodajskom webe ani na sociálnej sieti a čítať donekonečna Wikipédiu vydrží málokto. V skutočnosti sa naozaj dôležitých správ za bežný deň len zriedka udeje toľko, aby ich človek nedokázal vstrebať za pol hodiny pozerania či čítania.
Preto ak sa novinári sťažujú na rezignované publikum, mali by si priznať, že aspoň čiastočne ho pomáhajú vytvárať záplavou informácií a podobou svojich digitálnych výkladov.
Obmedzený priestor
Problém nevznikol ako diabolský plán na ohlúpenie spoločnosti, ale prirodzene - chaotickou obmenou technológií.
Kým papierové noviny mali obmedzený priestor a nútili okrem spravodajskej práce robiť aj prísny výber obsahu, web otvoril zdanlivo nekonečný priestor. Súčasťou služby, ktorú noviny stáročia ponúkali, bolo aj to, že za čitateľov robili výber toho, čo je dôležité. Ak človek dočítal noviny, mohol mať aspoň pocit, že má celkový obraz sveta.
S príchodom webu prirodzený tlak na výber ustúpil. Výber tém, samozrejme, prebieha a dobré noviny nevyvesia na web všetko. Váha, ktorú prikladajú výberu, sa však zmenšila a nemusí byť náhodou, že spolu s ňou mizne aj naša viera v pochopiteľný a prehľadný svet.