Autorka je írska veľvyslankyňa.
Koncert 11. júna v Zichyho paláci v Bratislave bol spomienkou na írskeho národného básnika Williama Butlera Yeatsa, prostredníctvom hudby, poézie a piesne. Kto bol teda William Butler Yeats a aký význam má jeho celoživotné dielo pre Slovensko?
Yeats bol írsky spisovateľ, básnik, dramatik, senátor, spoluzakladateľ Írskeho národného divadla v Dubline a priekopník literárneho sveta 20. storočia. Narodil sa pred 150 rokmi v júni 1865 a v roku 1923 dostal Nobelovu cenu za literatúru. Yeats žil v dynamickom období vytvárania národa, v ktorom sa tvorila moderná identita Írska.
Jeho poézia odráža rôzne témy – vrátane lásky, prírody, starnutia, smrti, vlastenectva a politiky. Čerpal vo svojej práci z keltských mýtov a folklóru, starovekej gréckej mytológie a duchovnej viery. Snažil sa informovať Írov o ich dedičstve a povzbudzovať úvahy o Írsku a írskej identite.
Čo spája velikánov?
Rok 2015 zároveň predstavuje 200. výročie narodenia iného básnika, Ľudovíta Štúra – kľúčovej osobnosti slovenských dejín. Štúr bol tiež politik, spisovateľ, novinár, vydavateľ, učiteľ, filozof, historik a jazykovedec.
Bol autorom novej normy slovenčiny a organizátorom slovenských dobrovoľníckych výprav počas revolúcie roku 1848. Nezávisle od seba a veľmi odlišným spôsobom prispeli títo dvaja muži k vytvoreniu pocitu národnej identity a hrdosti na svoje národy – na Írsko a na Slovensko.
Ako teda môžu príslušníci našich dvoch národov ctiť a rozvíjať odkaz Yeatsa a Štúra? Spomienkové oslavy doma i vo svete sú dôležitou pripomienkou nášho národného dedičstva a cesty, ktorú sme absolvovali ako národ až tam, kde sa momentálne nachádzame.