Autor je berlínsky dopisovateľ Bloomberg View.
Prípravy Maďarska na postavenie štvormetrového plotu okolo hranice so Srbskom sú súčasťou širšieho trendu.
Takéto prekážky sa od konca studenej vojny množia, namiesto aby ubúdali, ale ich účel je opačný ako bol účel Berlínskeho múru, keď ešte stál: Majú zabrániť chudobným vstúpiť.
Múry proti globalizácii?
Strhnutie Berlínskeho múru v roku 1989 sa považuje za oficiálny koniec studenej vojny, ale boli to Maďari, ktorí ako prví porušili železnú oponu. V máji toho roku začali búrať 240-kilometrov dlhý múr, čo ich delil od Rakúska.
Takže sa zdá iróniou, že by teraz Maďarsko chcelo vybudovať novú pohraničnú bariéru. Nebol by to však ani prvý štát bývalého východného bloku, ktorý tak urobí: Bulharsko obnovuje múr, ktorý ho kedysi oddeľoval od kapitalistického Turecka.
V roku 2014 zistila Elisabeth Valletová a v knihe Hranice, ploty a múry písala, že počet pohraničných múrov postavených medzi rokmi 1945 a 1991 je 19. Po konci studenej vojny ostalo stáť 12, väčšina z nich mimo Európy. Stále existovali ploty, napríklad medzi Indiou a Pakistanom, Indiou a Bangladéšom a Severnou a Južnou Kóreou.
No zatiaľ čo Európa zažívala šťastné obdobie zjednocovania, zvyšok sveta nemal toľko šťastia: ďalších 14 múrov postavili medzi rokom 1991 a útokom al-Káidy na USA v roku 2001. Momentálne sa číslo z roku 1991 už strojnásobilo.
Nie je jasné, či 11. september 2001 bol katalyzátorom celého tohto stavania múrov. Valletová napísala: „Čo sa spočiatku mohlo interpretovať ako sprísnenie bezpečnosti iniciované útokom z 11. septembra, sa ukázalo rapkáčovým efektom, vyvolaným reakciou na príliš rýchlu globalizáciu, ktorú celkom neprijali mnohí členovia medzinárodného spoločenstva.“
A pokračovala: „Cieľom nových múrov nie je ani tak premeniť frontovú líniu na de facto hranicu, ako skôr reagovať na dve hrozby: migrantov a teroristov (tieto dve skupiny sa niekedy prekrývajú alebo splývajú v diskusii propagujúcej múry). Výsledkom je vytvorenie celosvetového múru globalizácie, ktorá sa stala v skutočnosti nemožnou pre migrantov z juhu.“