Autor je ekonóm a publicista
V článku Ficove balíčky ako sociálny experiment Ivan Bindas – ako mnoho iných prispievateľov a pravicových občanov – sa snaží obviniť premiéra Fica a Smer z manipulatívnosti a vypočítavosti na úkor fungovania zdravej ekonomiky a spoločnosti. Zavedenie pojmu balíček však nevymyslel Fico. Vymysleli ho v Maďarsku pred vyše 20 rokmi, keď tak označili súbor ekonomických opatrení na konsolidáciu verejných financií a podporu ekonomického rastu. Neskôr sme tento pojem prevzali my i Česi.
Ficove balíčky ako sociálny experimentČítajte
Kde sa vzali balíčky
Je pravda, že pojmy balíček a darček pôsobia pozitívne na človeka a vyvolávajú optimistické očakávania. Lenže treba priznať, že za tým stojí zodpovedná politika Smeru, ktorej nikto pred troma rokmi neveril. Ale pes je zakopaný niekde inde: Podobné názory ako v článku, ale i v mnohých iných príspevkoch či názoroch v spoločnosti, navádzajú na domnienku, že Smer robí nezodpovednú, iracionálnu a neštandardnú politiku. Je to omyl.
Všetky opatrenia Smeru korešpondujú s iniciatívou „Europe back to work“ skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP z minulého roka. V tomto desaťbodovom pláne možno nájsť takmer všetky opatrenia na podporu rastu a zamestnanosti v hrubom balení, ktoré realizuje Smer v rámci sociálnych balíčkov.
Týka sa to oblastí, ako sú napr. odstraňovanie nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi, podpora výstavby infraštruktúry, podpora učňovského školstva alebo podpora rodín s deťmi. Opatrenia v zmysle tohto návodu európskych sociálnych demokratov možno vidieť vo vládach s účasťou sociálnych demokratov, v Nemecku, Rakúsku, v programe labouristov v Británii alebo aj v programe kandidátky na prezidentku USA Clintonovej.