SME

Panteón hrôzy so svätými vrahmi a šialenými prorokmi

Panteón hrôzy so svätými vrahmi a šialenými prorokmi

Autor sa zaoberá aj politickou eschatológiou (náukou o posledných veciach človeka aj ľudstva) stredoveku, tu píše o Islamskom štáte.

[content type="longread-pos" pos="full"]

[/content]

Najpodceňovanejším rozmerom politickej ideológie Islamského štátu je apokalyptická eschatológia sunitského islamu. Európa na tento náboženský materiál zabúda, občas nám jeho prítomnosť v postmodernej súčasnosti pripomenú sekty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Topánky do raja

Koncom milénia zahynulo v sérii hromadných samovrážd 74 príslušníkov Rádu Slnečného chrámu v Kanade, Švajčiarsku a vo Francúzsku.

Ezotericko-templárska sekta OTS vykazovala znaky podobné vražednej apokalyptickej sekte Waco Davida Koresha, ktorú na ranči obkľúčila v zime 1993 FBI. Výsledkom eschatologickej konfrontácie bolo 82 obetí vrátane 21 detí, ktoré zahynuli v masovej samovražde.

Dvadsať rokov predtým, ako sa objavil milenaristický seriál Akty X, ktorý pôsobivo preniesol úzkosti a motívy blížiaceho sa konca sveta do západnej popkultúry, si v roku 1978 zobralo život 914 nasledovníkov apokalyptického kazateľa Jima Jonesa zo sekty Chrám ľudu v Jonestowne na Guyane. Jones krátko pred smrťou napísal: „Nespáchali sme samovraždu, urobili sme gesto revolučného siahnutia si na život.“

Tieto biblickými alebo ezoterickými tradíciami západného myslenia poznačené roky vyvrcholili v roku 1997, keď sa rozhodlo 39 adeptov hnutia Heaven´s Gate pod vedením Marshalla Applewhitea zomrieť, aby mohli nastúpiť na Halovu–Boppovu kométu, ktorá ich mala odviezť k Ježišovi.

V poslednom geste teologického marketingu presvedčil Applewhite svojich nasledovníkov, aby si obuli Nike Air Max. Malo sa im na cestu do raja nastupovať jednoduchšie.

V Dabiqu sa rozhodne

Na rozdiel od kresťanských siekt sa učenie samozvaného Kalifa Al-Bagdadího neobmedzuje na kolektívne samovraždy príslušníkov jeho apokalyptického konglomerátu podobajúceho sa na jedno z kráľovstiev proroctva Daniela. Danielov text bol v stredoveku rozšírený naprieč kresťanstvom a islamom a konvergoval vo výklade posledných politických a spoločenských udalostí predchádzajúcich koncu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu