[content type="longread-pos" pos="full"]
[/content]

Najpodceňovanejším rozmerom politickej ideológie Islamského štátu je apokalyptická eschatológia sunitského islamu. Európa na tento náboženský materiál zabúda, občas nám jeho prítomnosť v postmodernej súčasnosti pripomenú sekty.
Topánky do raja
Koncom milénia zahynulo v sérii hromadných samovrážd 74 príslušníkov Rádu Slnečného chrámu v Kanade, Švajčiarsku a vo Francúzsku.
Ezotericko-templárska sekta OTS vykazovala znaky podobné vražednej apokalyptickej sekte Waco Davida Koresha, ktorú na ranči obkľúčila v zime 1993 FBI. Výsledkom eschatologickej konfrontácie bolo 82 obetí vrátane 21 detí, ktoré zahynuli v masovej samovražde.
Dvadsať rokov predtým, ako sa objavil milenaristický seriál Akty X, ktorý pôsobivo preniesol úzkosti a motívy blížiaceho sa konca sveta do západnej popkultúry, si v roku 1978 zobralo život 914 nasledovníkov apokalyptického kazateľa Jima Jonesa zo sekty Chrám ľudu v Jonestowne na Guyane. Jones krátko pred smrťou napísal: „Nespáchali sme samovraždu, urobili sme gesto revolučného siahnutia si na život.“
Tieto biblickými alebo ezoterickými tradíciami západného myslenia poznačené roky vyvrcholili v roku 1997, keď sa rozhodlo 39 adeptov hnutia Heaven´s Gate pod vedením Marshalla Applewhitea zomrieť, aby mohli nastúpiť na Halovu–Boppovu kométu, ktorá ich mala odviezť k Ježišovi.
V poslednom geste teologického marketingu presvedčil Applewhite svojich nasledovníkov, aby si obuli Nike Air Max. Malo sa im na cestu do raja nastupovať jednoduchšie.
V Dabiqu sa rozhodne
Na rozdiel od kresťanských siekt sa učenie samozvaného Kalifa Al-Bagdadího neobmedzuje na kolektívne samovraždy príslušníkov jeho apokalyptického konglomerátu podobajúceho sa na jedno z kráľovstiev proroctva Daniela. Danielov text bol v stredoveku rozšírený naprieč kresťanstvom a islamom a konvergoval vo výklade posledných politických a spoločenských udalostí predchádzajúcich koncu.