SME

Schutzov týždeň: Agenti provokatéri, exodus a nespolupracujúci Babiš

Schutzov týždeň: Agenti provokatéri, exodus a nespolupracujúci Babiš

EÚ by mala navrhnúť napríklad kvóty na občanov nad 90 kilogramov, aby sa obezita spravodlivejšie rozložila medzi pohlaviami i štátmi.

Udalosť týždňa I

Grécko. Kto doteraz neveril, že antická mytológia s kentaurami, cerberusmi a minotaurami je proti Tsiprasovi a Varoufakisovi kritický realizmus, si tento týždeň doplnil vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobre sa pozerajme, ako sa končí demokracia čoby paródia, keď národ uverí skalným marxistom, že ak si vo voľbách odhlasujú, že sa chcú mať dobre a dlhy netreba platiť, tak ich svet musí poslúchať.

Referendum je zlomové, ale samo nerozhodne. Ak zvíťazí „nie“, tak „fyzickému“ defaultu nevidno alternatívu. Ak sa presadí „áno“, Európu čaká pokračovanie gréckej ságy tretím záchranným programom.

Akurát bez Tsiprasa. Ak nepodá sám demisiu, špinavú prácu urobí Draghi, ktorému sa pred nástupom do Frankfurtu zrejme neprisnilo, že bude nielen zachraňovať všetkých bankrotárov a zabezpečovať rast HDP celej Európy, ale ešte aj meniť premiérov na juhu.

Udalosť týždňa II

Atentáty v Tunisku, Kuvajte a vo Francúzsku. Neboli riadené z jedného akoby centrálneho dispečingu, ale výzva Islamského štátu na zostrenie boja proti neveriacim je súvislosť, ktorá krvavé kúpele v jeden a ten istý deň spája.

Spojené štáty a Európa si môžu zvyšovať prah tolerancie, akože počet obetí ešte nedosiahol kritickú hranicu, aby udreli na IS vojensky, nielen zo vzduchu. Pred pozemnou operáciou však neujdú. Až stretnete Obamu, povedzte mu, že čím neskôr, tým horšie.

Správny krok

Obyčajní ľudia a Nova nadviazali predvolebnú známosť. Niežeby sme si čokoľvek sľubovali od tejto koalície, ktorá okrem protikorupčného prskania a hanobenia oligarchov pridanú hodnotu neponúka.

Ako deblokácia prepadnutých hlasov je to dobrý základ, ktorý musí uvítať každý, komu nočná mora Fico III ruší sny. Debata, či majú pribrať do partie SaS, je irelevantná, keďže Sulík im nielenže donesie ekonomický obsah, ale to môžu ešte aj komunikačne predať ako doplnenie o druhú programovú nohu (protézu).

Irelevantná je aj námietka, že s Matovičom sa nedá nieže vládnuť, ale ani ísť na kávu (budete nahratý), keďže najprv sa rieši priorita – Fico do opozície – a potom všetko ostatné. Úprimne: Bol by Matovič horší minister, napr. obrany, ako Glváč? Alebo životného prostredia ako Žiga?

Chybný (bludný) krok

Štátni agenti provokatéri v boji proti daňovej delikvencii. Posadnutosť Fico II výberom daní, ktorým sa fatálne mýli, že nahradí reformy (do pozornosti dávame podobnosť s odmietnutým gréckym programom), sa nastrčenými špiónmi finančnej správy dostáva na najvyšší level.

Nenechajme sa zmiasť rečami o karuselových podvodoch. To je iste ťažká kriminalita a treba proti nim bojovať, infiltrovať podnikateľské prostredie falošnými identitami je však už známkou policajného štátu.

Opäť jedna vyšinutosť, krajnosť, ktorá – zrejme – neexistuje nikde.

Agentúrne okienko

Andrej Babiš nespolupracoval vedome s ŠtB. Výrok druhoinštančného senátu nie je prelomový. Babiš nespolupracoval presne tak, ako desiatky evidovaných agentov so súdnym rozhodnutím pred ním, ktorým nespoluprácu dosvedčili priamo riadiaci dôstojníci, čo sa s nimi - aj s Babišom – pravidelne schádzali.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


9 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu