
Štúdia, ktorá využila údaje o firmách od spoločnosti McKinsey&Co, zistila, že produkcia firiem za hodinu práce je v Európe omnoho nižšia než v Amerike. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR/AP
Európa sa na začiatku 20. storočia pustila do rozsiahlej modernizácie sociálnych podmienok. Svetlo dňa uzrela nová hospodárska politika i nové inštitúcie. Stála za nimi viera, že ľudskejšie zorganizovaná ekonomika prinesie vyššiu produktivitu a mzdy a nižšiu nezamestnanosť.
Dnes má starý kontinent trhovú ekonomiku, ktorá sa ale v mnohých aspektoch líši napríklad od ekonomiky USA. Typická kontinentálna ekonomika je voľne usporiadaná okolo korporatistického modelu, ktorý v Európe vznikol v medzivojnovom období 1919 – 1939. Ide o tripartitný systém veľkých korporácií s malým počtom akcionárov, veľkých odborárskych organizácií a rozsiahlej byrokracie, ktorá je prostredníkom v konfliktoch, a ktorá vstupnými bariérami, licenciami a štandardmi, kontrolou veľkých bánk, zlatými akciami a v niektorých krajinách aj kľúčovými štátnymi podnikmi stojí v ceste zmenám.