Thomas Piketty: Kapitál v 21. storočí, Vydavateľstvo: Ikar, 2015
Citát: Aký je hlavný odkaz pre postsocialistický svet? To, že nie je možné vytvoriť strednú triedu bez sociálneho štátu. Na to, aby ste mohli financovať mobilitu nižších tried, potrebujete progresívne prerozdeľovanie a dôraznú daňovú politiku. Bez adekvátneho prerozdeľovania sa stredná trieda nikdy nevytvorí.
Staršie kapitalistické štáty zažili oslabenie týchto stredných tried pre zavedenie nízkych daní v neoliberálnych osemdesiatych rokoch. Novovytvorené a menej rozvinuté kapitalistické ekonomiky ich nikdy vlastne ani nemali. Stredná trieda je pritom kľúčová pre demokraciu.
V posledných mesiacoch sa v západnej Európe a Spojených štátoch veľa diskutovalo o knihe francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho Kapitál v 21. storočí. Je zaujímavé si položiť otázku, či má táto kniha nejaký význam pre bývalé socialistické a dnes kapitalistické ekonomiky na okraji Európskej únie.
Napriek svojmu názvu, ktorý sa zjavne vracia späť k Marxovi, je Pikettyho kniha skôr empirická než teoretická. Rieši večnú debatu o tom, či je alebo nie je kapitalizmus cestou k väčšej rovnosti a či je alebo nie je kompatibilný s demokraciou.
Nie práca, ale sobáš
Spolu so svojimi kolegami využil Piketty dáta za jeden a pol storočie, ktoré počas rokov práce zozbieral, aby analyzoval Francúzsko, Veľkú Britániu a Spojené štáty z pohľadu hromadenia bohatstva. Hlavným záverom jeho výskumu je, že bez prerozdeľovania má kapitalizmus skôr tendenciu k sociálnej polarizácii než k väčšej rovnosti.
Zisky nadobudnuté tými, ktorí z nejakého dôvodu vlastnia kapitál, majú dlhodobú tendenciu byť vyššími, než je rýchlosť ekonomického rastu, čo vedie k tomu, že bohatí sa stávajú bohatšími. Keďže hlavným dôvodom, prečo majú ľudia kapitál, je dedičstvo, kapitalizmus sám osebe vedie k vytvoreniu mimoriadne bohatej ekonomickej aristokracie.
Piketty použil na ilustráciu tohto javu príklad z francúzskej literatúry: nazýva ho dilemou Rastignaca, na počesť mladého muža z Balzacovej novely, ktorému starší a múdrejší muž poradil, že jediným spôsobom, ako môže zbohatnúť, je sobáš so škaredou dcérou z bohatej rodiny. Napriek všeobecným mýtom nie je tvrdá práca cestou k bohatstvu.
Bez komunizmu
Aby sme rýchlo odpovedali na naivnú otázku „Aha, čiže chcete naspäť komunizmus?“, ktorá je veľmi populárna v bývalých socialistických krajinách, nie, Piketty nie je komunista. Ako sú si Západoeurópania dobre vedomí a Východoeurópania naopak takmer vôbec, medzi čistým kapitalizmom a komunizmom sovietskeho typu existuje široká škála rôznych sociálnych modelov.