SME

Buď utečencov zvládneme, alebo stratíme našu dušu

Buď utečencov zvládneme, alebo stratíme našu dušu

Dobrý spôsob, ako zvládnuť alebo dokonca využiť miliónové živé vlny, nikto nevymyslel. Každý model prinesie riziká, nepohodlie, vyvolá odpor.

Vlani v lete dostala Rawan Jinan, dvadsaťpäťročná kresťanka z irackého mesta Mosul, list. Odosielateľom boli miestni predstavitelia Islamského štátu a pri jeho čítaní neverila Jinan a jej muž vlastným očiam: v obálke bol príkaz opustiť mesto do 24 hodín.

Rovnako ako ostatní kresťania zbalili deti - ich synovia vtedy mali štyri roky a 18 mesiacov - a najnutnejšie veci a vydali sa na cestu. Na úteku im ešte islamskí bojovníci vzali všetky peniaze, oblečenie aj detské plienky. Otvorili nádobu s mliekom a obsah vysypali. Vyliali vodu z fľaše.

Vlani v auguste bola rodina v utečeneckom tábore v Kurdskej autonómnej oblasti a nevedela čo ďalej. V tábore nemohli zostať večne. Emigrovať v živote neplánovali. Mali v tej chvíli jedinú istotu: nikdy sa nebudú môcť vrátiť domov.

Pred rokom príbeh Jinan a jej rodiny odvysielala Slobodná Európa. Dnes sú buď ešte v tábore, alebo na ceste do Európy. Ťažko sa dopátrať, či je Jinan so svojím mužom a či prežili ich deti.

Čo povieme Wintonovi?

„Keď niečo nie je nemožné, musí existovať spôsob, ako sa to dá uskutočniť,“ povedal sir Nicolas Winton v dokumentárnom filme bratislavského rodáka Mateja Mináča Nickyho rodina. Môže byť pre Európu, bohatú vyspelú svetovú veľmoc prvej triedy, nemožné zvládnuť dnešný prílev utečencov z juhu a poučiť sa z neho? Nemôže byť.

Postavenie Nicolasa Wintona ako súkromnej osoby v Európe v roku 1939 bolo ohrozené, ale nedal sa, vymyslel plán a uskutočnil ho. V predvečer vojny odviezol z Československa 669 väčšinou židovských detí a zachránil im život.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor pracuje v Českom rozhlase. Facebook

Čítajte ďalej

Zdroje informácií (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


30. jún

Dobrá rada (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


29. jún

Koaličné paradoxy (Hej. ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


28. jún

Neustúpili sme (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


27. jún

Blahobyt (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


26. jún

Vedenie (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu