Autor je profesor ekonómie na Univerzite v Readingu, Veľká Británia
Nechápem, na ktorú otázku presne odpovedalo ono víťazné Ochi (Nie). Hlasovacie lístky hovorili o dvoch konkrétnych dokumentoch, ktoré sa mi podarilo prečítať po anglicky a mal som niekoľko pochybností, a potom som si ich tiež prečítal v gréčtine a mal som ďalšie otázky, prevažne o preklade. Ale čo moji rodičia? Vedeli, za čo alebo proti čomu hlasujú? Aspoň na túto otázku môžem odpovedať bez akýchkoľvek nejasností: NIE!
Napriek ich 87 a 77 rokom sú moji rodičia dobre informovaní a dosť vzdelaní na svoju generáciu. Nevedia však spracovať informácie, ktoré im poskytli ako pozadie alternatív v referende. A čo môj synovec? Má 20 rokov, študuje informatiku v Aténach a hrá v rockovej kapele. Ako moji rodičia ani on nevedel prečítať, proti čomu presne alebo za čo to vlastne hlasoval. Prevažná väčšina ľudí okolo mňa nevedela, o čom mali rozhodnúť.
Informácie a interpretácie
Prirodzene, bolo mnoho zdrojov „informácií“, údajne objasňujúcich. No boli prinajmenšom protichodné. Vláda povedala, že Ochi je nástrojom vyjednávania, ktorý jej pomôže „deň po referende“, aby dosiahla lepšiu dohodu, než ponúkajú naši partneri. Tí povedali, že Ochi privedie Grécko bližšie ku grexitu, zatiaľ čo niektorí s tým nesúhlasili a povedali, že „deň po“ referende vôbec nezáleží na tom, či je to Ochi alebo Nai.
Zaujímavé je, že skutoční navrhovatelia plánu pomoci, ktorý referendum napadlo, povedali, že tento návrh „už nie je na stole“. Takže aj keby zaň ľudia zahlasovali, nebol by ničím viac než východiskovým bodom pre nové rokovania. Totiž, mohlo sa stať, že hlas Ochi zabránil vzniku dohody, ktorá by aj tak nikdy nevznikla. Nesnažím sa byť vtipný, ale som veľmi za to chápať veci nezávisle, bez spoliehania sa na interpretácie.
Zabudnime teda na chvíľu na všetky interpretácie a predpokladajme, že ľudia len hlasovali za dva texty alebo proti nim, ktoré im navrhli. Každý text navrhoval mnoho opatrení s množstvom štrukturálnych zmien, politík a cieľov. Potom Nai (čiže Áno) znamená, že volič súhlasí so všetkými v rámci jedného bloku, zatiaľ čo Ochi vyžaduje nesúhlas s každým jedným z nich. Neverím, že 38 percent voličov súhlasilo so všetkými politikami a opatreniami navrhovanými týmito inštitúciami!
Čo chceli voliči „Áno“?
V skutočnosti v mojej predstave výsledok vyzerá ako masívna podpora navrhovanému plánu. Alebo jednoducho 38 percent voličov nechcelo dať vláde podporu, ktorú žiadala. Alebo nechceli podporiť rovnakú možnosť ako tú, ktorú podporila neonacistická strana. Alebo ich súkromné médiá prosto presvedčili, pod hrozbou odchodu z eurozóny v prípade silného výsledku Ochi. No mne 38 percent predovšetkým znie ako veľká menšina.