Autor je analytik finančných trhov
Kým definitívne odsúdime Grécke OXI (Nie) ako nezodpovedné, prospelo by nám zamyslieť sa nad tým, ako by sme v podobnej situácii hlasovali my Slováci. Zrejme by sme si museli priznať, že rovnako.
Aj my sme vzdorovití
Tak ako bola otázka postavená a hlavne pochopená, Grécke hlasovanie proti návrhu veriteľov bolo výrazom odporu proti nátlaku zvonku. Podľa New York Times sa komentátori zhodujú, že grécke hlasovanie vyplýva z ich povahového rysu, z hlbokého historického a kultúrneho vzdoru v zdanlivo beznádejných situáciách.
New York Times spomína Grécku mytológiu, ale aj príklady konkrétnych rebélií proti tureckej nadvláde a smelé odmietnutie Mussoliniho ultimáta v roku 1940, ktoré nakoniec viedlo k invázii Grécka. Neprekvapí teda, že Gréci hlasovali, ako hlasovali a my by sme pravdepodobne na rovnako položenú otázku a jednoznačné odporúčanie premiéra urobili to isté. Čo sa vzdoru týka, máme podobnú povahu. Treba niekomu pripomenúť výrok „keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte“?
Každý konal rozumne
Obyčajní Gréci sa dostali do tejto zložitej situácie nie celkom vlastnou vinou, ale vinou svojich politikov, ktorí si v minulosti požičiavali, aby mohli rozdávať, a vinou bankárov, ktorí sa predháňali im požičať.
Typický politik, tí netypickí mi prepáčia, zriedka dovidí ďalej ako po najbližšie voľby a rýchlo zistí, že je jednoduchšie požičať si peniaze, než zvýšiť dane, hlavne keď je také ľahké si požičať. Koná zo svojho pohľadu racionálne.
Typický bankár a manažér fondu, tí netypickí mi prepáčia, zriedka dovidí ďalej ako po najbližší bonus. Keďže grécke dlhopisy mali aj pred krízou mierne vyšší výnos ako, povedzme nemecké, typický manažér fondu konal tiež racionálne, keď ich zahrnul do portfólia, najmä v systéme, ktorý je založený na mesačnom, maximálne ročnom hodnotení výnosov a v ktorom si o vzdialenejšiu budúcnosť netreba robiť starosti.
Rovnako racionálne konali aj grécki príjemcovia sociálnych výhod, ktoré im štát ponúkal. Koľkí z našich dôchodcov by protestovali pred úradom vlády proti tisíctristoeurovým dôchodkom, pretože sa dopočuli, že štát si na ne požičiava a že situácia bude dlhodobo neudržateľná? Racionálne tak konali všetci, len každý mal na to iné dôvody v krátkozrako nastavenom systéme.