Autor je komentátor The Washington Post.
Minulý týždeň zverejnila ukrajinská vojenská jednotka video z dronu, na ktorom je veľká nová ruská vojenská základňa vo východnej Ukrajine, vybavená tankmi T-72, kasárňami, komunikačným zariadením a dokonca cvičiskom. Medzinárodní pozorovatelia oznámili zvýšenú intenzitu bojov v tejto oblasti a porušenie prímeria.
Rusko medzitým pozastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, čím zmarilo jej úsilie zásobiť sa na zimu. Vo Washingtone sa výbor majiteľov ukrajinských dlhopisov pod vedením niekoľkých amerických hedge fondov ubránil plánu Medzinárodného menového fondu (MMF) znížiť vládny dlh, aby sa mohla Ukrajina vyhnúť bankrotu.
Leto, keď umiera Ukrajina
Ukrajinská vášnivo prozápadná a demokraticky zvolená vláda čelila všetkým týmto udalostiam v zásade sama. Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a jej partnerov z Európskej únie príliš zamestnáva kríza v Grécku; Barack Obama je silne sústredený na dotiahnutie jadrového vyjednávania s Iránom.
Západné vlády nepodnikli žiadny nový krok, či už v rámci prevencie ruskej vojenskej ofenzívy toto leto, alebo aby poskytli ukrajinskej vláde financie, ktoré potrebuje na prežitie ďalšieho roka.
Ostane toto leto v pamäti ako leto, keď Západ nechal Ukrajinu umrieť? Začína to tak vyzerať.
Strategická fikcia, ktorú Spojené štáty aj Európska únia privítali, vyzýva na uplatnenie mierového plánu známeho ako Minsk 2, ktorý Rusko prijalo vo februári, ale ktorý nikdy nerešpektovalo.
Predstavitelia USA sa pravidelne zhodnú so svojimi ruskými náprotivkami, že boje by mali prestať a mali by sa prijať dohody o uplatnení ďalších častí tejto dohody. No zároveň asi deväťtisíc ruských vojakov na východnej Ukrajine — ktorých existenciu Rusko popiera – pripravuje základy na ďalší veľký útok.
Bez zbraní
Analytici Pierre Vaux a Catherine Fitzpatricková z Interpreter Web síce v posledných mesiacoch identifikovali dve nové ruské základne pri frontových líniách vrátane tej, ktorú nafilmoval dron.
Sú umiestnené tak, aby podporovali ofenzívu proti vládou ovládanému mestu Mariupoľ, ktoré je strategickým kľúčom k juhovýchodnej Ukrajine. „Čas na takýto útok sa možno už blíži,“ oznámil Vaux minulý týždeň. Podobné varovania zazneli aj od ďalších expertov vrátane misie Atlantickej rady, vedenej bývalým veliteľom NATO Wesleym Clarkom.