Richard Rohr, Pád vzhůru, Vyšehrad 2015
Ako prekonať zatuchnuté myslenie oddávajúce sa rasizmu, sexizmu, triednemu nepriateľstvu, homofóbii, náboženskému imperializmu a predsudkom? Uväznení v ňom zostávajú tí, ktorí sa nezmierili s druhou polovičkou svojho života a nepochopili, že starnutie je „pád nahor“.
Duchovnosť bez vône kadidla
Autorom knihy o spiritualite pre obe polovice života je americký františkán Richard Rohr. Vedie Centrum pre akciu a kontempláciu v Albuquerque v Novom Mexiku. Cestuje po svete a mnohé z jeho kníh sú prepisom prednášok.
Nie je pre slovenského čitateľa neznámym. Už v roku 1997 vyšiel v slovenčine Divý muž – texty o oslobodení muža. Rohr si rýchlo našiel priaznivcov, ktorí vo svojej ambícii premýšľať o duchovnosti bez konfesijných obmedzení, moderne, sviežo a pritom dôsledne nemali poruke zrozumiteľne hovoriacich (alebo aspoň píšucich) učiteľov. Pseudohistorické mámenia o tisícročiach slovenského kresťanstva im pri orientácii v komplikujúcom sa svete akosi nepomáhali.
Rohr sa spolu so svojím sekulárnejším kolegom M. S. Peckom (autorom Nevyšľapanej cesty) stal učiteľom pre nekonformných kresťanov aj mnohých ďalších, ktorí vedia, že v ohlúpnutom svete potrebujú dobré mapy. Nemá nič spoločné s autormi receptov na happy life. S duchovnými fastfoodmi ho spája (a to je dovolené) len vyššia miera zrozumiteľnosti a schopnosť osloviť globalizované publikum.
Venuje sa vzťahu medzi duchovnosťou a politikou, iniciačným rituálom, ekologickým témam či medzináboženskému dialógu. Nebojí sa rozprávať o životnej púti súčasníka rečou legiend a obrazov – píše o tajomstve utrpenia s Jóbom, hľadaní svätého Grálu, eneagrame duše a ďalších mýtoch. Vďaka nim sa čitateľ vylieči zo sebeckej úzkosti, že on a len on sa musí konfrontovať s tragédiou svojho údelu.