Autor je ekonóm, expert na Grécko, docent na Západomaďarskej univerzite
Konečne hovoríme o skutočných otázkach.
V roku 2004 štyria z piatich Maďarov úprimne a oduševnene hlasovali za to, aby sme sa stali členmi Európskej únie. Autor týchto riadkov počas dlhých rokov učil Úniu na univerzitnej úrovni a v rámci socializačných prednášok na území celej strednej Európy.
Schengen, Erazmus, euro, v zásade jednotná, slobodná, sociálna, demokratická a udržateľná Európa je snom bývalých generácií.
Hoci sa po tom, čo sme do nej vstúpili, vyjasnilo, že spoločenstvo je vo vážnej vnútornej kríze, stále sme sa riadili argumentom, že proti Únii sa nemá viesť uzavretý boj za slobodu, ale že spojencov treba preformovať zvnútra. Je dramatické vidieť, ako sa v týchto dňoch sen o harmonickej, spolupracujúcej Európe rozplynul.
Grexit ako vyslobodenieČítajte
Pokúšali sa argumentovať
Odchádzajúci grécky minister financií Yanis Varoufakis povedal: K rokovaniam, ktoré sa začali vo februári, pristúpili s vierou, že budú schopní opačnej strane v racionálnych debatách ukázať, ako v Grécku došlo k politickému zosuvu.
K moci sa dostala taká čistá vláda, akú Európa nikdy nedostane. Vláda, ktorá je pripravená očistiť demokraciu väznenú oligarchami, schopná odstrániť korupciu ako príčinu hŕby dlhov pred rokom 2009.
Vládu s keynesiánskou, sociálnodemokratickou hospodárskou politikou namiesto reforiem, ktoré na základe údajov jednoznačne uvrhli Grécko v rokoch 2009 až 2014 do ekonomickej a spoločenskej katastrofy. Vládu, ktorá by namiesto škrtov rada investovala do schopnosti hospodárstva tvoriť hodnoty.