Autor je dopisovateľ Bloomberg View v Berlíne
Grécke dlhové bremeno nabralo mytologické rozmery a otázky na dominantný príbeh sa stali formou kacírstva. Aj ja som opakoval frázu, že „dokonca aj MMF považuje dlh Grécka za neudržateľný“. No to je len polovičná pravda a môže deformovať politiku.
Toto tvrdenie pochádza z dokumentu z 26. júna, ktorý bývalý grécky minister financií Yanis Varoufakis nazval „fascinujúcim čítaním“. Pokračoval v bombastickom štýle, uisťujúc: „Ešte nikdy neobhajovala inštitúcia politiku, ktorá by sa tak neľútostne bila s jej vlastným výskumom. Ešte nikdy predtým nesúhlasil MMF v ekonomickej analýze s vládou, ktorú sa snažil zničiť.“
Výskumná práca MMF však nesúhlasila s ekonomickou analýzou vlády premiéra Alexisa Tsiprasa. Tvrdila, že činnosť tejto vlády – a aj predchádzajúcej – nasmerovala na scestie program pomoci z roku 2012 a zvýšila finančné potreby Grécka.
Dva systémy pre zadlžených
„Keby sa tento program bol uplatňoval podľa pôvodných predpokladov, nebola by potrebná žiadna ďalšia úľava dlhu podľa plánu schváleného v novembri 2012,“ píše sa dokumente MMF. V skutočnosti by Grécko údajne bolo dosiahlo ešte lepšie než predvídané pomery dlhu k hrubému domácemu produktu už v rokoch 2020 a 2022.
„No významné zmeny v politike a v názoroch od začiatku tohto roka majú za následok podstatné zvýšenie potrieb financovania,“ pokračuje MMF. Grécko nevyberalo dosť daní, privatizácia sa zastavila a rast zaostával.
Varoufakis a Tsipras by sa nemali snažiť prijať analýzu z pera MMF ako spojenca; aj keď sa vo finále domáhajú čiastočného oddlženia. MMF pracuje s inou logikou, hoci je tiež ľahko spochybniteľná.
Ako podotýkajú Julian Schumacher a Beatrice Weder di Maurová z univerzity v Mainzi, šablóny, ktoré MMF používa na analýzu udržateľnosti dlhu, sú verejne prístupné a možno si ich overiť. Existujú dva systémy: jeden pre relatívne bohaté štáty s prístupom na trh; a druhý pre chudobné, ktoré si nemôžu požičiavať na finančných trhoch.