SME

Grécko by sa malo k Európe znova pripojiť

Grécko by sa malo k Európe znova pripojiť

Aké je aktuálne poučenie z čias, keď sa zjednocovalo Nemecko a jeho západnú časť to stálo viac ako dva bilióny eur.

Autor je redaktorom MF DNES.

Aké je aktuálne poučenie z čias, keď sa zjednocovalo Nemecko a jeho západnú časť to stálo viac ako dva bilióny eur.

T retieho októbra 1990 sa počas veľkých osláv znovu zjednotilo západné a východné Nemecko. Toto pomenovanie však nie celkom odpovedá realite. Východné Nemecko bolo totiž k tomu západnému pripojené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrútený štát, z ktorého denne po tisícoch mizli ďalší a ďalší ľudia za hranicou s oveľa bohatšou Spolkovou republikou Nemecko a nič nepomohlo, že mu vtedy už vládli demokraticky zvolení politici. Východonemeckej politickej reprezentácii nezostávalo nič iné ako vo fakticky zbankrotovanej NDR čo najrýchlejšie zatiahnuť rolety, pretože v opačnom prípade sa jej mohlo stať, že pre jej politických predstaviteľov zvýšia roly tých symbolicky posledných, ktorí zhasnú svetlo.

Dva bilióny eur nestačia

V nebezpečnej situácii však bola aj spolková republika na čele s kancelárom Helmutom Kohlom. Tá ešte v lete 1989 otvárala náruč desiatkam tisíc východných Nemcov, ktorým sa cez napoly otvorenú maďarskú hranicu a tiež cez ambasády SRN v Prahe a vo Varšave podarilo z NDR utiecť. Ale pripustiť, aby sa do Spolkovej republiky Nemecko presťahovalo prakticky celé východné Nemecko, to nechcela a na to nemohla pristúpiť ani vtedajšia bonnská vláda Helmuta Kohla.

Niečo muselo východných Nemcov zastaviť a presvedčiť ich, aby zostali žiť v Brandenbursku, Pomoransku alebo Sasku.

Bola preto vymyslená „daň solidarity“, ktorou každý západný Nemec prispieval na tých, ktorých prehovorili zostať v nových spolkových krajinách už zjednoteného Nemecka. A do bývalého východného Nemecka začali plynúť desiatky a desiatky miliárd mariek a potom eur, ktoré sa pokúšali postaviť na nohy zrútenú a nepodarenou privatizáciou ešte dorazenú ekonomiku.

Za dotácie, ktoré prekračovali spočiatku celý rozpočet Československa, sa dostavali vo východnom Nemecku chýbajúce diaľnice, rýchlostné železnice, položili sa optické káble, poopravovali spolovice vyľudnené mestá, ale aj zbúrali prázdne panelákové sídliská, z ktorých niektoré rozložené na panely nakladali na lode a vozili do Ruska, kde sa z nich stavali Rusmi žiadané „nemecké sídliská“.

Výsledok obrovského úsilia o záchranu východného Nemecka, ku ktorému patrilo aj presťahovanie hlavného mesta z kúpeľného porýnskeho Bonnu späť do pruského Berlína, bol veľmi rozpačitý.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


11 h

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu