SME

Rakovina s citrónovou príchuťou

Cesta onkologického pacienta útrobami internetu. Ľudia, ktorí šíria mýty o rakovine, majú rôzne motivácie.

TEXT: Beata Balogová

Prvé týždne po diagnóze rakovina mala pre moju mamu citrónovú príchuť.

V nejakej maďarskej televíznej relácii počula, že konzumácia citrónovej šťavy má vraj stotisíckrát silnejší účinok v liečbe rakoviny než chemoterapia. Potom sa na internete dočítala, že ak pridá aj sódu bikarbónu a použije organický citrón, tak tekutina bude „o 100 percent účinnejšia“. Netvrdila, že tomu uverila a že chemoterapiu, ktorú jej odporučil lekár, nepodstúpi, ale nasledujúce týždne pila citrónovú šťavu celé dni. Krúžky citrónu plávali v každom pohári a my sme citronádu pili spolu s ňou.

Celé meno svojej rakoviny si nikdy nezapamätala. Jej diagnóza mala dlhé komplikované meno ako nejaká stará barónka. Serózny papilárny karcinóm s výskytom psamomatóznych teliesok. Dúfala, že sa s ňou nebude musieť hlbšie zoznamovať a že chirurg barónke ukázal dvere, keď jej vyoperoval vaječníky z tela. Nebolo to tak. Barónka sa zdržala ďalší rok, večeriavala s rodinou a sprevádzala ju na každom kroku, sľubujúc náročný dlhodobý vzťah.

Rýchly rozchod?

Človek, ktorý vstúpi do virtuálneho sveta, lebo chce troška lepšie spoznať svoju rakovinu, zrazu naráža aj na lákavé hlasy, ktoré tvrdia, že to nemusí byť nevyhnutne náročné. Titulky s troma výkričníkmi hlásajú, že si môže stiahnuť podrobný návod na alternatívnu liečbu rakoviny s vitamínom B17 a kde si môže objednať marhuľové jadierka, aby mohol podstúpiť takú liečbu.

Z času na čas sa na sociálnych sieťach objavia podobné články s urgujúcou výzvou: dobrá správa, pošlite to ďalej každému, kto s rakovinou bojuje. Niektorí sú presvedčení, že tým pomáhajú ľuďom vymaniť sa z pazúrov farmaceutických firiem. Nemusíte prechádzať bolesťami, čo vám spôsobuje chemoterapia, stačí dôverovať matke prírode a ona vás vylieči, tvrdia niektoré texty, ktoré sa už dlhé roky šíria virtuálnymi kanálmi. Áno, matka príroda je mocná, ale dôverovať jej neznamená, že by človek mal prestať dôverovať vede.

Človek, ktorý strihá vlasy blízkemu po prvej dávke chemoterapie, si želá, aby články o bezbolestných a rýchlych terapiách boli pravdivé. Aby to celé fungovalo tak, ako keď si dáte tabletku proti bolesti.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. V roku 2020 vyhrala Európsku novinársku cenu v kategórii názorov a komentárov. Je členkou Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Tradície sú základ (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


17 h

Zdroje informácií (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


30. jún

Dobrá rada (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


29. jún

Koaličné paradoxy (Hej. ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


28. jún

Neustúpili sme (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


27. jún

Blahobyt (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


26. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu