SME

Záväzok ľudskosti nie je póza, ale poznanie a strach z dejín

Utečenci nie sú strojcami svojej situácie, ich krajiny sa stali súčasťou konfliktov, ktoré presahujú schopnosť „starať sa sám o seba“.

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

P o páde Katalánska opustili fašistické Španielsko v zime 1939 státisíce republikánov. Väčšina z nich prišla cez Pyreneje do Francúzska, kde ich potomkovia žijú dodnes. Francúzska ľavica síce nebola schopná pomôcť španielskej legitímne vojensky, no po porážke dokázala vytvoriť priestor pre utečencov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Retiráda, ako nazývajú obdobie španielskeho exodu historici, doviedla do Francúzska takmer pol milióna utečencov. Jedným z dôvodov, prečo sa Paríž rozhodol otvoriť hranice, bola aj viera progresívnej Európy v právo na ochranu prenasledovaných.

Otvorená azylová politika bola už v tom čase motívom ľavice. Tento prístup k cudzincom vychádzal z ešte starších skúseností a presvedčení, že niečo ako bratstvo – neviditeľná komunita ľudských bytostí – znamená viac ako národy, kmene a hranice.

Utečenci majú dejiny

Ústretový prístup k imigrantom sa stal jedným z najvýraznejších znakov európskeho humanizmu a právo na ochranu a azyl môžeme v európskych dejinách vystopovať do 15. storočia, keď Raymond VI, Comte de Toulouse berie pod svoju ochranu katarov aj napriek tomu, že ho toto rozhodnutie nakoniec pripraví o majetky a postavenie. V ktoromkoľvek období Európy nájdeme individuálne prípady vplyvných ľudí, ktorí našli odvahu a prichýlili na svojich majetkoch prenasledovaných Židov, náboženské spoločnosti, Arabov po páde Granady alebo ostrakizované skupiny.

To, čo bolo v minulosti výsadou osvietenej, alebo iba extravagantnej šľachty, sa neskôr stalo podstatou európskeho postoja k cudzincom. Vďaka tomu, že tento mechanizmus znížil na najnižšiu možnú mieru našu podozrievavosť, sme sa naučili vnímať tragédie ľudí utekajúcich pred vojnami a deportáciami.

Záväzok ľudskosti sa stal jedným z kľučových momentov verejnej morálky a okrem extrémnej pravice si ho dodnes nedovolil v Európe, aj vzhľadom na arménsku genocídu a extermináciu európskych Židov, nikto spochybniť. Tento záväzok sa nezrodil v európskych kaviarňach, ale v zákopoch prvej a druhej svetovej vojny, v zberných táboroch presídlených a utekajúcich pred frontom, pochádza z rodinných príbehov našich príbuzných a priateľov, rodín vyhladených len preto, že nestihli ujsť, alebo zastrelených na hraniciach.

Politika presahujúca volebné obdobie

Záväzok ľudskosti nie je žiadna póza ľudí, ktorí nevedia, o čom hovoria a zakrývajú si oči pred skutočnosťou. Je to forma realizmu spojená so strachom z toho, že dejiny sa môžu opakovať a možno ešte rýchlejšie, ako si myslíme. Tento druh lojality k ľudskému životu a špeciálne k ohrozenému životu, je našou povinnosťou. Patrí ku gestám, ktoré v európskej kultúre tvorili najľudskejšiu sústavu vysokej politickej a verejnej morálky. A ešte stále máme aj v Európe politikov, ktorí majú odvahu povedať svojim voličom, že v tejto otázke ako realisti neustúpia, pretože máme voči svetu a dejinám taký druh záväzku, ktorý presahuje volebné obdobia a zároveň je jedným z tých, podľa ktorého ich budú posudzovať budúce generácie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3TB8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v pozadí.

Fico má pravdu, nenávisť môže vyústiť do vraždy, už sa tak stalo.


Peter Schutz

Zradnejšie môžu byť širšie globálno-geopolitické dôsledky „nového pragmatizmu“.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy vojakov na frontovej línii pri meste Avdijivka.

Dokonalá súčinnosť spojencov pri obrane Izraela ukázala, že Zelenskyj nie je Netanjahu. A Ukrajincov umiera čoraz viac...


SkryťZatvoriť reklamu