Autor je výkonným riaditeľom Úradu OSN pre drogy a kriminalitu
Konflikty, terorizmus, ekonomická kríza, prírodné katastrofy, choroby: Ako varoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, žijeme v čase kríz a problémov, ktoré nemajú v histórii obdobu.
Pred vojnou a prenasledovaním uteká rekordne vysoký počet ľudí a medzinárodné spoločenstvo zápasí s aktuálnou migračnou situáciou v Stredozemí, na Balkáne, pri Andamanskom mori, v Latinskej Amerike a Afrike.
Obchodníci s ľuďmi sa priživujú na utrpení
Pre pašerákov ľudí znamenajú tieto útrapy obchodnú príležitosť. Mnoho miliónov zraniteľných žien, mužov a detí je kruto vykorisťovaných a nútených pracovať v továrňach, na poliach, vo verejných domoch alebo žobrať na ulici; sú tlačení do ozbrojených bojov alebo nútených sobášov a obchoduje sa s ich orgánmi.
Čoraz viac odhalených obetí obchodovania s ľuďmi sú deti, najmä dievčatá pod 18 rokov. Žiadne miesto na svete nie je bezpečné: posledná Globálna správa o obchodovaní s ľuďmi vypracovaná Úradom OSN pre drogy a kriminalitu odhalila, že obete obchodovania identifikované v 124 štátoch boli občania 152 rôznych krajín.
Obchodníci s ľuďmi utekajú pred zodpovednosťou. Za posledných desať rokov sa významne nezlepšila ani celková trestná spravodlivosť v tejto oblasti. V období sledovanom globálnou správou približne 40 % krajín nahlásilo menej ako desať odsúdení ročne. V približne 15 % krajín nebol odsúdený nikto.