Hlúpneme? Ak sa pozriete na čoraz častejší výskyt mentálnych problémov, bežnejšiu Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, môžete nadobudnúť pocit, že ľudská spoločnosť máva čoraz viac problémov. Samozrejme, nie je to pravda.
Stačí sa zahľadieť do priemerných dĺžok života v dejinách a dozviete sa, že kým ešte pred sto rokmi ňou bolo zhruba tridsať rokov (podobne ako v renesancii, pričom v neolite to bývalo ešte o desať rokov menej), pred šesťdesiatimi rokmi sa ľudia v priemere dožívali asi 48 rokov – dôvodom je úmrtnosť novorodencov a malý detí -, no dnes to je takmer sedemdesiat rokov. Globálne, v západných krajinách je to ešte o pár rokov viac.
Nielen predlžujúci sa život a možnosť na rozvinutie sa predtým zriedkavých problémov, ale aj oveľa lepšie metódy diagnostiky tak spôsobujú, že vám dnes testy ukazujú aj nadpolovičný výskyt mentálnych problémov u testovaných ľudí. Našťastie, niekoľko vedeckých tímov dnes pracuje na hypotézach, ktoré vnímajú starnutie iba ako chorobu: a raz by mohli viesť (teoreticky) až k svetu, v ktorom by už ľudia nemuseli zomierať.