Ešte pred časom by sme neverili, čo všetko sa dá merať. Prevádzanie na čísla, monitorovanie, porovnávanie prenikajú do každodenného života, ale tiež ukazujú, kam sa budeme uberať. Čísla počúvanosti riadia éter, rebríčky posielajú divákov do kín, hviezdičky dostávajú reštaurácie, súťažia vína aj knihy. Dokážeme však zmerať vzdelanie? Reformátori dúfajú, že áno.
Rebríček INEKO nedávno ponúkol prehľad top slovenských základných a stredných škôl. Napriek naliehavým upozorneniam, že nejde o jednoznačné a úplné meranie kvality slovenských škôl, titulkové zjednodušenia odkaz postavili práve takto. Skúsme teda čiastočne zrekonštruovať, odkiaľ sa vzalo meranie, ako bolo postavené, čo nezachytilo. (Víťazom blahoželáme!)
Meranie zhrnulo vzorky z rozličných iných meraní a sledovaní, ku ktorým má INEKO prístup. V skladbe metodiky tak vedľa seba položili výsledky maturít, testovania deviatakov, dáta o nezamestnanosti či prijatí na VŠ, výhry v súťažiach a olympiádach, ale aj údaje školských inšpekcií. Asi najlepšie tak dokázali zachytiť, odkiaľ tento rok vyšlo najviac úspešných študentov.