SME

Ako si v lete naplniť hlavu novými ľuďmi a poznaním

Ako si v lete naplniť hlavu novými ľuďmi a poznaním

Dôkladná cesta je náročnejšia ako letné pobyty pri mori, rezervované ležadlo, animácie a výlet do ruín kláštora, aby sme mali čo fotiť.

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

Č o je to dôkladná cesta, o ktorej písal rakúsky spisovateľ Thomas Bernhard v románe Auslöschung - Vyhladenie? Cesta, ktorá nás vyvedie z krajiny, zbaví nás všetkého, čo robíme počas roka, aby sme vstávali, kedy chceme, nepozerali poštu a telefón, nečítali noviny a nepozerali televízor? Alebo požiadavka, aby sme sa ponorili do iného sveta, ktorého podstatou nie je iba to, že žijeme a správame sa inak ako doma?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to dôkladná cesta

Stačí to na vyprázdnenie hlavy, ako nazývajú predĺžené víkendy zamestnanci veľkých firiem vo výťahu, keď sa tešia na teambuilding? Slúžia dnes iné krajiny a iní ľudia iba na to, aby sme zabudli na termíny a maily? Alebo je to cesta smerom k niečomu náročnejšiemu, niečomu, čo nedokážeme počas roka prevádzkovať, pretože kto dnes vládze venovať sa niečomu inému, ako svojej práci, a zároveň mať popritom čas na všetko, čo by sme mali pozorovať a poznať? Všetko, čo nám uniká medzi poradami a stretnutiami, návštevami a obedmi.

Dôkladná cesta je náročnejšia ako letné pobyty pri mori, rezervované ležadlo, tzatziky trikrát denne, animácie a fakultatívny výlet do ruín kláštora, aby sme mali čo fotiť, preboha, lebo čo potom zavesíme na Facebook, najmä teraz, keď si už počas návštev neukazujeme diapozitívy a na dovolenku nemáme kúpené tri drahé filmy do naozajstného fotoaparátu. Kto by si dnes skicoval pamiatky ako Thomas Edward Lawrence križiacke pevnosti Levantu, alebo William Turner krajinu počas prechodu Pyrenejami?

Byronova veľká púť

Angličania ju nazývali Grand Tour, mala svoje pevné zastávky, Rím, Florenciu, Paríž, neskôr Nice a Lisabon. Trvala dva roky, ako mormónska misia na rohu Obchodnej a Poštovej, nevyprázdňovala hlavu, ale napĺňala ju, novými tvarmi, perspektívami, inými spôsobmi, klímou a jedlom. Lord Byron bol na Grand Tour celý život, minul na ňu veľkú časť svojho majetku a napísal počas nej väčšinu svojho diela. Jednotlivé kapitoly Childe Haroldovej púte vznikali v hoteloch, vilách, palácoch, kde býval.

Johny Keats peniaze nemal, no rovnako ako Byron a Shelley podnikol veľkú cestu do Talianska. Shelley so svojím prométeovským pohľadom na budúcnosť poézie pestoval alpinizmus pri Lago di Como, huckal priateľov na dlhé túry v časoch, keď sa po švajčiarskych údoliach hovorilo rétorománčinou - živým dialektom latinčiny.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3TJ3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu