Škoda len, že v o čo užšom vzťahu sú nápady, ktorými hýri, k marketingu jeho osoby, o to vzdialenejšie sú od politickej reality.
Nejde len o to, že prvú z jeho myšlienok Smer nepodporí, takže návrh na volebné pracovné dni je volaním na púšti, ale aj o vecné podstaty. Idea preniesť voľby do týždňa a voličov odmeniť za účasť dňom voľna by sotva „skvalitnila proces demokratických volieb“, ako sa domnieva Kaník. Skôr presne naopak.
Zvýšenie legitimity zvolených zástupcov, ktoré si od zmeny sľubuje a ktoré by vyplynulo z vyššej účasti (než v sobotu), by totiž išlo s nižšou kvalitou výberu, keďže do rozhodovania informovaných voličov, ktorí si uvedomujú vážnosť aktu a s tomu primeranou zodpovednosťou k urne pristupujú, by vstupovali hlasy davu, ktorého jedinou motiváciou na účasť je pracovné voľno a z kandidátok by si vyberal len preto, aby do urny niečo – hocičo – padlo.
Vyššia účasť je iste lepšia ako nízka, ale za predpokladu, že volič ide k urne, aby ovplyvnil veci verejné, a nie preto, aby mal jeden deň dovolenku. Bokom nechávame otázku, čo povedia zamestnávatelia na čistú stratu, ktorá im z tohto „zlepšenia“ demokracie vyplynie.