[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://mediaapi.inapi.prod.in.smeonline.sk/api-media/error/image/404.gif" author="Foto: ČTK" longread-pos="full"]Česká armáda je pripravená kvôli utečencom poslať na hranice 1500 vojakov, vyhlásil Miloš Zeman .[/content]
TEXT: Peter Schutz
Udalosť týždňa
Konečne platné referendum na Slovensku. Akurát bez následkov, keďže proti vykonateľnosti obecného plebiscitu sa slovenská legislatíva poistila.
To, že 97 percent zúčastnených občanov Gabčíkova hlasovalo za, teda proti umiestneniu utečencov v ich obci, je dobrou správou, že napokon pochopili otázku.
Tú im totiž pre logickú zložitosť (v texte bol výraz „proti“) museli organizátori objasniť v špeciálnej vysvetľovacej kampani.
I z toho je zrejmé, že názor gabčíkovskej verejnosti na utečenecký problém je vysoko erudovaný, čo však nič neuberá z princípu, že ak sme v demokracii, patrilo by sa, aby bol rešpektovaný. A ak sa nedá, aby politici vysvetlili, že prečo.
Na dobrú otázku, že čo ak si referendá s rovnakým predmetom i výsledkom zorganizujú aj iné obce s utečeneckými kapacitami, odpoveď je, že ak hlúpi, populistickí a nezodpovední politici strašia národ, je len logické, že cenou za kompatibilitu s európskou politikou (zmluvu s Rakúskom) je umlčanie hlasu vlastných voličov.
Správny krok
Výrečnosť, s akou si Kiska vyšliapol na Kremeľ za veto tribunálu na vyšetrenie malajzijského letu, je presne to, čo slovensko-ruské vzťahy už potrebovali ako soľ.
Vety, akože „Rusko sa bojí vyšetrovania a klame“ (a pod.) sú doslova hojivým balzamom pre uši zvyknuté na rusomilné výlevy premiéra. Slovník, ktorý použil, by mal Kiska stabilizovať a preniesť z Facebooku aj do úradnejšej komunikácie.
Chybný krok
Financovanie športu zo zdravotných odvodov. To je horšie ako chybný krok, to je chorý nápad.
Niežeby sa v zdravotníctve príšerne neplytvalo, ale toto je sektor, v ktorom je rast výdavkov demograficky i inak naprogramovaný najvyšším tempom, takže je iba otázkou času tlak na zvyšovanie odvodov.
V situácii, keď poisťovne pre nedostatok zdrojov nepreplácajú všetkým pacientom drahé liečby – napr. onkologickú –, je takýto návrh čistá zvrhlosť. Ešte systémovejší je pridružený nápad oslobodiť športovcov a športových odborníkov (!!) od platenia odvodov. A prečo nie aj – napríklad – politických komentátorov?
Pochopiť, že takých bohumilých ľudských činností, ktoré by si „zaslúžili“ podporu – napríklad šport -, je z podstaty veci viac, než sú možnosti verejných financií, je nad mentálne kapacity (keby len) Smeru.
Drzosť týždňa
Bufetový zákon poslankyne Zmajkovičovej, ktorý parlament po vete prezidenta zamietol, sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo presadiť vyhláškou.
Obísť politickú vôľu NR SR predpisom nižšej sily je od Čislákovho rezortu donebavolajúca nehoráznosť ešte aj bez ohľadu na hlúpy obsah, ktorým je obmedzenie potravinárskeho sortimentu v školských bufetoch.
Justičné okienko
Zatiaľ čo Harabin pokračoval v oslobodzovacom ťažení tentoraz – pre zmenu – bývalým finančným riaditeľom SPP, ktorý participoval na tzv.
Duckého zmenkách, kolegovia z NS pustili mafiána odsúdeného na 24 rokov. Pri obnovení kauzy, o ktoré M. Š. požiadal, totiž došlo k vážnej „procesnej chybe“, takže – údajne – sudcom nič iné nezostávalo.
Laikovi síce nie je jasná logika, ako môže znovuotvorenie prípadu prepísať právoplatné odsúdenie tak, aby znamenalo okamžité prepustenie z výkonu trestu, ale slovenská spravodlivosť melie po svojom, ako len ona vie. Harabin-Neharabin.
Kultúrny hlásnik
Slovenskí literáti – presnejšie časť (tá najhoršia) - sa búria, lebo v ich (rodnom socialistickom) dome chce spoluvlastník zriadiť nočný klub.