SME

Etici, odpracte sa z cesty a nechajte vedu robiť zázraky

Etici, odpracte sa z cesty a nechajte vedu robiť zázraky

Škodia alebo, naopak, pomáhajú bioetici človeku? A zabraňujú katastrofám či sú priamo zodpovední za zničené životy?

Škodia alebo, naopak, pomáhajú bioetici človeku? A zabraňujú katastrofám či sú priamo zodpovední za zničené životy?

TEXT: Tomáš Prokopčák

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Tomáš Prokopčák. Autor je zástupca šéfredaktorky denníka SME. [/content]

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Š kótsko má krásne prírodné prostredie a musí si zachovať svoj čistý, zelený štatút. Takýmto nezmyslom zdôvodňovali včera škótske úrady, prečo v krajine nedovolia pestovanie geneticky modifikovaných obilnín.

Ani nie mesiac predtým zase americký vedecký magazín American Journal of Clinical Nutrition stiahol kľúčovú štúdiu o zlatej ryži.

Niežeby niekto spochybňoval vedecké metódy alebo jej zásadné výsledky – že geneticky upravená zlatá ryža môže pomáhať státisícom detí s nedostatkom vitamínu A –, ale dôvodom bolo údajné etické pochybenie. Jednoducho, nie všetci rodičia skúmaných detí dali vopred súhlas na experiment.

Vybrať však môžeme mnohé ďalšie oblasti: problémy, s akými sa liečba založená na embryonálnych kmeňových bunkách dostáva k pacientom, či otázku genetických zásahov do ľudských plodov, alebo samotnej génovej liečby.

Vo všetkých týchto prípadoch naráža veda na etiku; a predovšetkým na námietky, ktoré vychádzajú z rôznych presvedčení – no len občas stoja na faktoch.

Znamená to, že etika brzdí vedu a stáva sa priamo zodpovedná za milióny ľudí, ktorým vedci či lekári jednoducho nedostali príležitosť pomôcť? A sú etici priamo zodpovední za odklad liečby, ktorá by mohla zachraňovať zdravia aj životy?

Presne takéto otázky si vo svojom texte pre Boston Globe položil známy experimentálny psychológ Steven Pinker a prišiel k jednoduchému a o to provokujúcejšiemu záveru: Primárna úloha dnešných bioetikov sa dá zhrnúť do jedinej vety. Practe sa z cesty!

Premrhané roky

Veda ešte nikdy v minulosti nenapredovala tak rýchlo, ako napreduje dnes. Výsledkom je neuveriteľné množstvo nových poznatkov, ktoré zároveň otvárajú mnohé dôležité a zložité otázky.

Samotné uvažovanie o vede je však už tradične pozadu za výsledkami výskumov (musí byť), rovnako ako debata o bioetike a jej pravidlách.

Výsledkom tak bývajú znôšky regulácií, ktoré už dávno neodrážajú skutočný stav poznania.

V tom lepšom prípade sú iba otravné a vychádzajú z falošných, romantických a hlúpych predpokladov (skúste si napríklad vymyslieť experiment so zvieratami a uvidíte), v tom horšom však podobné nápady a debaty založené na nezdôvodniteľných etických predsudkoch vedú priamo k brzdeniu výsledkov výskumu. Ako práve v spomínaných prípadoch genetiky a embryonálneho výskumu.

Áno, ako myšlienkové cvičenia sú nesmierne zaujímavé, rovnako ako je príjemné hrávať mentálne šachy a vedieť, kam nás logicky korektné (zopakujme, korektné!) uvažovanie trebárs klzkým svahom môže doviesť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Narodil sa v Žiline, vyrastal a žije v Bratislave. Študoval automatizáciu na FEI STU, skončil filozofiu na FIF UK v Bratislave: špecializoval sa na súčasnú českú a slovenskú literatúru, logiku a filozofiu vedy. V SME pracoval od roku 2005 ako externý redaktor Kultúry, od roku 2008 bol redaktorom Zahraničia. Od roku 2012 viedol oddelenie vedy a techniky a TECH.sme.sk, od októbra 2014 aj projekt príloh - longformov. Od roku 2015 bol zástupcom šéfredaktorky pre SME.sk a online redakciu. Od roku 2021 je členom predstavenstva vydavateľstva Petit Press zodpovedným za digitálny obsah a predplatné. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19 h

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu