Lídrom tvrdého postoja voči Grécku je nemecký minister financií. Ako mu vyčítajú jeho kritici zabúda na fakt, že jednou z príčin ekonomickej krízy Grécka je ľahké požičiavanie a investovanie nemeckých bánk do regiónu južných krajín EÚ v prvej dekáde nového milénia.
Nemecké banky tak vyvážali svoj prebytočný kapitál. Prebytok vznikol poklesom miezd v Nemecku, čo zvýšilo podiel kapitálu na celkovom produkte. Pomohlo k tomu aj výhodné zavedenie eura pre nemeckú ekonomiku. Ak by Nemci nemali euro, marka by dávno revalvovala a nevykazovali by obrovské prebytky v zahraničnom obchode. Nemali by aj nemecké a francúzske banky niesť zodpovednosť za svoju ľahkovážnu investičnú politiku?
Len oddlženie nepomôže
Aj keby priznali vinu, grécku krízu to nevyrieši. Politici Syrizy, ľavicoví intelektuáli a svetoví ekonómovia ako sú Krugman, Stiglitz alebo Sachs vyzývajú k čiastočnému odpísaniu dlhov Grécka. Inak sa podľa nich grécka ekonomika nezotaví. Nemeckí a slovenskí politici, ako aj občania, naprieč celým politickým spektrom, majú opačný pohľad. Grécko trčí v dlhovej pasci.